Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


„Bursztyn w dziejach i tradycji Europy” to tytuł nowej czasowej wystawy, na którą zaprasza Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN w Krakowie. Jej wernisaż, z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, odbył się 24 października w siedzibie Muzeum przy ul. św. Sebastiana 9.
Będzie to największa wystawa, popularyzująca bursztyn bałtycki w Polsce. Organizatorzy ekspozycji na powierzchni ok. 700 m2 zaprezentują pochodzenie i właściwości bursztynu, jego znaczenie dla badań naukowych oraz rolę bursztynu w sztuce i gospodarce Europy od paleolitu, przez okres rzymski i średniowiecze aż do czasów współczesnych. Oddzielne miejsce w ramach wystawy poświęcono prezentacji Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu. Całą ekspozycję będzie można podziwiać do 15 marca 2014 r.
Otwarcie uświetnił pokaz biżuterii bursztynowej autorstwa Bożeny Kamińskiej. W roli modelek wystąpiły Panie pracujące w Urzędzie Miasta Krakowa oraz studentki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Organizatorem i prowadzącym pokaz jest Bożena Kamińska. Drugą atrakcją wieczoru był pokaz ogniowy z pyłu bursztynowego w wykonaniu archeologa Eryka Popkiewicza.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.
Współorganizatorami wydarzenia są: Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Związek Miast i Gmin Morskich, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Amberways B. Kamińska i Paulina Binek.

(Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

fot. sxc.hu