Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zabawa pod otwartym niebem, piknik romski, wróżby cygańskie, pokaz mody romskiej, zajęcia dla dzieci, wystawy i koncerty – to wszystko można będzie zobaczyć w ten weekend (27 - 28 lipca) na Błoniach w ramach Międzynarodowych Dni Kultury Romskiej.
Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej odbędą się w Krakowie po raz drugi. Ich celem jest przybliżenie krakowianom oraz turystom tradycji, kultury i języka romskiego oraz promocja wartości tolerancji i wzajemnego szacunku kultur.
Piknik rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do godz. 16:00 (sobota – niedziela).
W tym czasie można będzie m.in. obejrzeć wystawę prac malarstwa, fotografii i wzornictwa Romów oraz pokaz mody romskiej. Dla najmłodszych przygotowano kącik zabaw. Na uczestników czekają pokazy sztuki kulinarnej i degustacje. Scenę otoczą namioty i wozy z taboru romskiego, gdzie zostanie zorganizowana wystawa eksponatów etnograficznych. Na scenie będą odbywać się konkursy i prezentacje. Na Błoniach powstanie także obozowisko cygańskie, w którym można będzie poznać kulturę i tradycję Romów.
W sobotę (27 lipca) o godz. 16:00 rozpoczną się koncerty. Do godz. 22:00 na scenie wystąpią zespoły: Roma Fest (Rumunia), Bachtale Apsa (Czechy), Romen (Ukraina), Gypsy Devils (Słowacja), Kałe Jakha (Polska). W niedzielę (28 lipca) publiczności zaprezentują się: Vojasa (Węgry), Roma Fest (Rumunia), WZ-Orkiestra (Białoruś). Na zakończenie wystąpią Kałe Jakha i artyści operetki Teatru Muzycznego „Muza”.
Organizatorami Międzynarodowych Dni Kultury Romskiej są: Towarzystwo Krzewienia Tradycji i Kultury „Kałe Jakha”, Urząd Miasta Krakowa, Białoruska Alternatywa w Krakowie, Krakowskie Forum Dialogu Międzykulturowego.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, Ambasada Węgier w Warszawie.
Projekt został zrealizowany z dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
(Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

fot. sxc.hu