Upamiętnienie 100-lecia Czynu Legionowego wypada w tym roku - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 1 Sierpień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Nadia, Justyna, Piotr
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
W czwartek (9 stycznia 2014 r.) w Belwederze odbyło się spotkanie, podczas którego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski ogłosił honorowy patronat nad obchodami 100-lecia Czynu Legionowego. W spotkaniu wzięli udział między innymi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Metropolita Krakowski Stanisław Dziwisz oraz Wojewoda Małopolski Jerzy Miller.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski skierował w grudniu 2013 r. do Prezydenta Bronisława Komorowskiego zaproszenie na rocznicowe wydarzenia, które w sierpniu 2014 r. organizuje Miasto Kraków i Związek Piłsudczyków. Prezydent Majchrowski przyjął też zaproszenie do Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu I Wojny Światowej i Legionowego Czynu Niepodległościowego.

Kraków od ponad roku przygotowuje się do przypadającej w 2014 r. setnej rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Partnerem miasta w przygotowaniu obchodów jest Związek Piłsudczyków, organizator mającego tradycje w okresie międzywojennym i odbywającego się rokrocznie od 1981 roku Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej na trasie Kraków – Kielce, honorowym patronem natomiast Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim.

W 2014 r. planowane są wystawy, konferencje naukowe, koncerty, odsłonięcie pomnika konnego Józefa Piłsudskiego w Kielcach, a także przygotowywana wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa rewia kawalerii na Błoniach krakowskich, rekonstrukcja historyczna wymarszu „Kadrówki", a także „Spotkanie pokoleń", w którym wezmą udział rodziny legionistów.

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, jest jedynym przedsięwzięciem w Polsce, które ma swój początek w II Rzeczypospolitej i wskrzeszone w 1981 r. przez środowiska „Solidarności", kontynuowane jest do dziś.

Dodajmy, że od dwóch lat w Krakowie trwają także przygotowania do przypadającej w 2014 r. 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.

W 2014 roku Polacy obchodzić będą kilka rocznic bardzo ważnych w naszej historii wydarzeń: m.in.
- 25-lecie obrad Okrągłego Stołu i wyborów czerwcowych,
- 100-lecie Czynu Legionowego,
- 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej,
- 70-lecie Powstania Warszawskiego i bitwy o Monte Casino,
- 15 lat w NATO i 10 lat w Unii Europejskiej.

źródło: krakow.pl

reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone