Zobacz Wirtualne Muzea Małopolski - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 26 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Justyna, Łucja, Cyprian
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na stronie internetowej Wirtalnych Muzeów Małopolski podziwiać można 120 nowych eksponatów pochodzących  z małopolskich muzeów. To alternatywna forma kontaktu z najważniejszymi dziełami sztuki i zabytkami, dla tych, którzy nie wybierają się w najbliższych miesiącach do Małopolski.
 
www.muzea.malopolska.pl – pod tym adresem, na monitorach komputerów, tabletów i smartfonów, można oglądać najciekawsze obiekty małopolskich muzeów. Wirtualne Muzea Małopolski to wspólny projekt województwa małopolskiego, Małopolskiego Instytutu Kultury i muzeów z całego regionu, m.in. Krakowa, Zakopanego, Tarnowa, Nowego Sącza, Wadowic, Chrzanowa, Wieliczki, Gorlic, Dobczyc i Piwnicznej Zdroju.

Aktualnie na stronie podziwiać można zbiór ponad 900 obiektów z 37 małopolskich muzeów. Eksponaty, prezentowane w 2D, 3D i 3D HD, opatrzone są dodatkowymi opisami zawierającymi ciekawostki przybliżające miłośnikom sztuki historię i kulturę regionu. Do wirtualnych zbiorów dołączyło 120 nowych dzieł. Wśród nowo zdigitalizowanych muzealiów znalazły się te na co dzień znajdujące się na Zamku Królewskim na Wawelu: posąg św. Stanisława z drugiej połowy XIV w., płyta nagrobna z "drzewem życia", arras "Szczęśliwość rajska", militaria, wyroby złotnicze i rzemiosło artystyczne.

W sieci można również podziwiać eksponaty Muzeum Archeologicznego w Krakowie: sarkofag kartonażowy oraz ostraka greckie (fragmenty ceramiki, na których się notowało w antyku, a Grecy głosowali podczas sądów skorupkowych) oraz Muzeum Geologicznego ING PAN w Krakowie m.in. meteoryty – "Morasko" i "Grzempy". Natomiast wirtualna wystawa pochodząca z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha uzupełniona została m.in. o album drzeworytów autorstwa Hokusaia, naczynia do parzenia herbaty, maskę "Ko-omote" będącą w japońskim teatrze "no" najważniejszym atrybutem aktora, a także prace współczesnych artystów: Wojciecha Fangora, Jana Młodożeńca oraz Andrzeja Wajdy.

Źródło: malopolskie.pl

reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone