Najnowsze ustalenia w sprawie wędzonek - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 17 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Justyna, Narcyz, Franciszek
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dzisiaj tj. 9 lipca 2014 r. odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego z siedzibą w Rzeszowie konferencja prasowa dotycząca najnowszych postanowień dotyczących legalnej produkcji wędzonek, które będą obowiązywały po 1 września 2014 r. Konferencję poprowadził wicemarszałek Lucjan Kuźniar, któremu na sercu leżało to, aby produkty regionalne, a zwłaszcza wędliny i wszelkie wyroby mięsne w postaci wędzonek były nadal produkowane w naszym regionie bez zbędnych wygórowanych norm, które okazały się być porażką w początkowych założeniach.

Wicemarszałek Lucjan Kuźniar oficjalnie przekazał dziennikarzom lokalnych mediów, że Komisja Europejska odstępuje od restrykcyjnych norm. Jak czytamy w Rozporządzeniu Komisji Europejskiej w sprawie WWA z 2 lipca br. "Obecne normy dla WWA [wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych] tj. benzopiren na poziomie nie wyższym niż 5 mikrogram na kilogram oraz suma WWA na poziomie nie wyższym niż 30 mikrogram na kilogram, będą mogły mieć zastosowanie po 1 września 2014 r. wyłącznie dla tych tradycyjnie wędzonych produktów mięsnych, które będą umieszczane na rynku krajowym".

Jak podkreślił Lucjan Kuźniar ogromną rolę w działaniach na rzecz lokalnych i krajowych wyrobów odegrały media, które nagłaśniały tę niezdrową akcję urzędników, którzy w swoich gabinetach bez odpowiedniego przygotowania ustalali te absurdalne normy i chcieli przez to zlikwidować niektóre zakłady mięsne. W wyniku działań, do których przyłączył się Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi doszło do pozytywnych ustaleń, co do limitów dla wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA).

W Konferencji prasowej oprócz wicemarszałka Lucjana Kuźniara wziął udział Fryderyk Kapinos, prezes Stowarzyszenia Producentów Wyrobów Tradycyjnie Wędzonych.

RRz

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone