Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 16 Maj 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Andrzej, Małgorzata, Wieńczysław
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

PodziemiaPodziemna Trasa Turystyczna Rzeszowskie Piwnice stanowi obecnie największą atrakcję turystyczną Rzeszowa. Przez ostatnie cztery lata odwiedziło ją już ponad 220 tysięcy osób. Sieć podziemnych korytarzy, budowana latami przez mieszkańców Rzeszowa, służyła im jako sklepy, magazyny, zakłady produkcyjne, wreszcie – w czasie wojen i kataklizmów – jako schronienie. Dziś te tajemnicze, a zarazem pięknie odrestaurowane i wzbogacone o ekspozycję historyczną, piwnice świadczą o zaradności, pomysłowości i przedsiębiorczości dawnych obywateli naszego miasta.

Rzeszowska Starówka z pięknie odnowionymi kamienicami, przebudowaną płytą Rynku i Podziemną Trasą Turystyczną to efekt długoletniej, żmudnej pracy władz miasta i lokalnych przedsiębiorców, którzy zdecydowali się ulokować tu hotele, restauracje i kawiarnie.
Prace zabezpieczeniowe i rewaloryzacyjne rzeszowskiej Starówki i podziemi przebiegały w czterech etapach, od lat sześćdziesiątych XX wieku do końca 2007 roku. Ostatnia, najważniejsza faza przebudowy rzeszowskiej Starówki to projekt Realizacja II części Podziemnej Turystycznej wraz z rekonstrukcją płyty Rynku Staromiejskiego w Rzeszowie, prowadzony w latach 2006-2007, obejmujący kompleksową przebudowę płyty Rynku, przedłużenie Podziemnej Trasy Turystycznej o 156 metrów oraz budowę obiektu wejścia do Trasy, na którym zlokalizowana została scena. Wartość projektu to kwota ponad 16 milionów złotych, z czego prawie 5 milionów pozyskane zostało z funduszy Unii Europejskiej, w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, a blisko milion złotych pochodził z Budżetu Państwa. W ramach prowadzonych prac odkryto i zabezpieczono fragmenty zabudowy piwnic z XVI-XVIII w. oraz ślady pożaru miasta w 1842 roku. Prace archeologiczne wykazały istnienie śladów działalności człowieka w tym miejscu trzy tysiące lat przed naszą erą. Odnalezione w piwnicach przedmioty – dziewiętnastowieczne artykuły piśmiennicze, gospodarskie, butelki z winem, niegdyś stanowiące towar przechowywany w magazynach, obecnie wyeksponowane są w Trasie, w której można spotkać relikty średniowiecznych murów, ślady pożarów, pozostałości żelaznych krat i zawiasów, kilkusetletnie cegły, ukryte przejścia. Atrakcyjności piwnic dopełnia ekspozycja historyczno-edukacyjna, na którą składają się m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, wystawa ceramiki użytkowej i ceramicznych zabawek. Obraz rzeszowskiego Rynku z przełomu XIX i XX wieku przedstawiają dużych rozmiarów fotografie umieszczone w obiekcie wejścia. Swoistą „ścieżkę edukacyjną” stanowi Korytarz Herbowy, w którym umieszczone zostały herby dawnych właścicieli Rzeszowa, herby ziem i województw, na terenie których położone było miasto, wreszcie herby miasta Rzeszowa.

Podziemna Trasa Turystyczna w liczbach:

- głębokość: 0,5 – 10 m pod płytą Rynku,
- trzy kondygnacje,
- długość: 369 m,
- liczba komnat: 15 korytarzy, 25 piwnic,
- okres powstania piwnic: XIV-XVIII w.,
- powierzchnia obiektu wejścia: 646 m kw.

 

źródło: http://www.rzeszow.pl - serwis informacyjny UM Rzeszowa

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone