Rozbudowa i doposażenie Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 7 Lipiec 2020    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Cyryl, Metody, Estera
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rozbudowa i doposażenie Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci oraz działania informacyjno-szkoleniowe w zakresie opieki hospicyjnej w województwie podkarpackim to temat konferencji, która odbyła się w Rzeszowie. Cały projekt opiera się o rozbudowę istniejącego hospicjum o kolejny budynek, który zwiększy niestety ogromne zapotrzebowanie na dodatkowe pomieszczenia, ale także w ramach tego projektu Fundacja zarządzająca hospicjum chce zorganizować liczne szkolenia kadry pielęgniarskiej oraz inne osoby, które pracują na co dzień lub wychowują dzieci niepełnosprawne.

Finansowe przedsięwzięcie

Całkowita wartość projektu to kwota 16 160 073 PLN, wartość dofinansowania to 10 140 348 PLN, a wkład własny to 6 019 725 PLN. Kwoty ogromne, ale i projekt dość ambitny. Mamy szanse na wsparcie Hospicjum przez przekazanie 1% swojego podatku w najbliższym okresie rozliczeniowym. Możemy wpłacać dowolne kwoty na konto Fundacji. Po podpisaniu przez Ministra Finansów decyzji o przyznaniu dofinansowania na ten projekt, Fundacja zaczęła starać się realizować założenia. Wśród funduszy współfinansujących ten projekt znalazł się Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy europejskiego Obszaru Gospodarczego. Cały projekt wydatkowania można podzielić na wydatki związane z inwestycjami i wydatki, które nie są związane z materialnymi inwestycjami typu budynek czy sprzęt. Koszty te to odpowiednio - inwestycyjne 12 311 601 PLN i nieinwestycyjne w kwocie 3 910 548 PLN.

Jeśli chodzi o przedsięwzięcie od strony ludzkiej wyobraźni to rozbudowa budynku hospicjum przedstawia się następująco:
- powierzchnia użytkowa to 3044 m2
- 14 sal i 28 dodatkowych łóżek
- izba przyjęć
- dwie sale operacyjne
- punkt apteczny z magazynem na leki
- świetlica wraz z oranżerią
- sale rehabilitacyjna i sala spotkań grupy wsparcia

Jeśli chodzi o drugi aspekt projektu, ten nieinwestycyjny choć również kosztowny to obejmować on będzie:
- szkolenia (komunikacja z rodzicami, współpraca w zespole, przeciwdziałanie skutkom stresu, radzenie sobie po utracie dziecka, psychomotoryka empowermentu - czyli podnoszenie duchowych i społecznych zdolności osób, co jest niesłychanie ważne przy pracy i opiece nad, co tu dużo mówić  - umierającymi dziećmi)
- kursy dla pielęgniarek, fizjoterapeutów i pedagogów
- kampanię informacyjną (propagowanie idei wśród społeczeństwa, władz i personelu medycznego)
- organizowanie konferencji
- wydawanie broszur i publikacja artykułów

Problem społeczny i potrzeby Hospicjum

Potrzeby są ogromne, jeśli chodzi o sferę materialną. Temat ciągłego brak pieniędzy nie daje się ukryć w rozmowach zarządu. Jak się dowiedzieliśmy średni miesięczny przychód Hospicjum w 2014 roku to kwota 90 869 PLN, a średni miesięczny rozchód to kwota 164 023 PLN. Rachunek jest prosty; 73 154 PLN na minusie. Problematyka finansowania takich organizacji, jaką jest Fundacja przez NFZ jest ogromna. Znowu odzywa się w nas instynkt, który podpowiada nam, żebyśmy pochylali się nad dziećmi w potrzebie. To znowu my, jako społeczeństwo musimy wykazać się pozytywną energią dawania. Można dawać wiele serca, można dawać wiele duchowego wsparcia, ale pieniądze są równie potrzebne w utrzymaniu przy życiu tych najmłodszych. Sprzęt, który codziennie jest wykorzystywany przy leczeniu, całe zaplecze medyczne oraz zespół ludzi to są wymierne koszty. Radość z dawania to cecha ludzka. Ona tkwi w nas, ale jak ciężko ją wydobyć.

Dowiedz się więcej: http://www.hospicjum-podkarpackie.pl/

Roman Rzońca

DSC02320.jpgDSC02324.jpgDSC02335.jpgDSC02337.jpgDSC02343.jpgDSC02346.jpgDSC02347.jpgDSC02349.jpgDSC02350.jpg


reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone