Rozbudowa i modernizacja Zakładu Karnego Rzeszów Załęże - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 17 Październik 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zakład Karny w Rzeszowie w Załężu jest jedną z największych jednostek penitencjarnych w Polsce. Obecnie przebywa tam 1002 osadzonych. Usytuowany jest na obrzeżach miasta w północno–wschodniej jego części. Za względu na fakt, że w 2005 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej podpisały umowę, aby obywatele innych narodowości odbywali karę pozbawienia wolności w krajach swojego pochodzenia, Polska musiała się do tego przygotować, bo nie była gotowa wówczas na podjęcie tego typu praktyk. Udało się wynegocjować okres przejściowy, który pozwoliłby na przygotowanie miejsc dla przyszłych więźniów. Okres ten trwać będzie do roku 2016. Obecnie trwają prace nad rozbudową zakładów karnych w Polsce. Głównymi okręgami, w których dokonuje się rozbudowa i trwają modernizacje to okręg bydgoski, białostocki oraz rzeszowski.

Zakład Karny w Rzeszowie w Załężu został wytypowany do takiej rozbudowy można by przypuszczać ze względów bliskości do lotniska, co jest sprawą niebagatelną, jeśli chodzi o transport więźniów z innych krajów. Do lotniska Jasionka jest zaledwie kilkaset metrów, co ułatwi sprawne i szybkie przetransportowanie przyszłych osadzonych. Obecnie trwają prace nad budową nowego pawilonu mieszkalnego na 258 miejsc, co da w przyszłości łączną ilość miejsc w tym zakładzie 1260. Budynek ma trzy kondygnacje, cele będą trzy/czteroosobowe. Budynek spełnia wszystkie normy, które obecnie są wymagane. Zawiera w swojej kubaturze łaźnie, pokoje odwiedzin, jak też pomieszczenia, w których będzie pracować służba więzienna. Jak się dowiedzieliśmy są też cele przystosowane dla więźniów niepełnosprawnych, bo i tacy się zdarzają. Będzie to jeden z największych ośrodków więziennych w Polsce. Cała inwestycja nowego pawilonu łącznie z rozbudową istniejących już budynków więzienno-usługowych to kwota 14,7 mln zł. 80% tej kwoty pochodzi ze skarbu państwa, a 20% to fundusz pochodzący z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Kolejnym etapem prac, które mają na celu poprawę warunków bytowania jest termomodernizacja. Zastosowanie tego elementu ma ogromne znaczenie w wyglądzie budynków, jak również w oszczędnościach, które wynikają z ocieplenia istniejących pawilonów. W skład tego projektu wchodzi również modernizacja sieci ciepłowniczej i tzw. łąka solarna. Określenie dość trafne ponieważ panele słoneczne zamontowane na terenie Zakładu Karnego w Rzeszowie tworzą szereg, który porasta niczym źdźbła trawy, co widać na zdjęciach. Ta inwestycja to kolejne środki finansowe, które pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (3,6 mln zł.) w tym 41 tyś zł. to wkład własny Zakładu Karnego w Rzeszowie. Trzeba podkreślić, że zastosowanie nowoczesnych metod na pozyskiwanie ciepłej wody da wymierny efekt w oszczędnościach, które szacuje się na kwotę 50 tyś zł. rocznie na samej ciepłej wodzie, a podliczając całościową wartość oszczędności dotyczącej całego systemu termomodernizacji to kwota ok. 300 tyś zł. rocznie. Jak mówią eksperci jest to bardzo dobry wynik. Dokładne obliczenia nastąpią dopiero po rocznym korzystaniu z tego systemu. 

W związku z pracami, jakie mają miejsce na terenie Zakładu Karnego w Rzeszowie pisano wiele różnych nieprawdziwych informacji. Łączono prace renowacji murów wokół więzienia z termomodernizacją, co jest niewłaściwe ponieważ odnowienie już starych i źle wyglądających murów okalających zakład to zabieg czysto estetyczny i poprawiający bezpieczeństwo. Załatano ubytki wyrównując to dość typowym materiałem stosowanym w budownictwie, jakim jest styropian - środek separacyjno-wyrównawczy.

Podsumowując to wszystko należy podkreślić, że inwestycja budowy nowego pawilonu zakończy się w roku 2015 (o rok wcześniej niż planowano), a jednocześnie zakończą się prace nad termomodernizacją w zakładzie, która również planowana jest na rok 2015. Być może, że przyszły rok będzie jednym ze znaczących w historii Zakładu Karnego w Rzeszowie, który przeobraża się w nowoczesny ośrodek. Szkoda, że jest to ośrodek dla ludzi, którzy zbłądzili w życiu i popełnili przestępstwa, ale cała służba więzienna, która oddaje część swojego życia dla tych ludzi dba o to, aby ludzie ci się zmieniali. Warunki bytowe również mają swoją rolę w utrzymywaniu tego poziomu, który ma wpływ na wychowanie.

RRz, fot. R. Rzońca - pomia.pl

DSC00896.jpgDSC00897.jpgDSC00898.jpgDSC00899.jpgDSC00900.jpgDSC00904.jpgDSC00905.jpgDSC00906.jpgDSC00907.jpgDSC00908.jpgDSC00909.jpgDSC00910.jpgDSC00911.jpgDSC00912.jpgDSC00913.jpgDSC00914.jpgDSC00915.jpgDSC00916.jpgDSC00923.jpgDSC00926.jpgDSC00928.jpgDSC00929.jpgDSC00930.jpgDSC00931.jpgDSC00932.jpgDSC00933.jpgDSC00934.jpgDSC00935.jpg
reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone