100. Rocznica Wybuchu I Wojny Światowej - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 17 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Justyna, Narcyz, Franciszek
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 Prezydent Miasta Rzeszowa, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Dyrektor Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie serdecznie zapraszają na cykl imprez w ramach 100. Rocznicy Wybuchu I Wojny Światowej.

W dniach od 12 do 13 lipca 2014 r. w Rzeszowie odbędą się uroczystości w ramach obchodów 100. Rocznicy Wybuchu I Wojny Światowej. Organizatorzy przygotowali dla uczestników szereg atrakcji przybliżających tematykę tego niezwykle ważnego wydarzenia, które zmieniło losy świata.

W programie sobotnim zaplanowano m.in. rekonstrukcję wymarszu pododdziałów na front ulicami miasta (3-go Maja, Jana Matejki, Tadeusza Kościuszki, Rynek, Grunwaldzka) do siedziby Muzeum Techniki i Militariów przy ul. Kochanowskiego, pokazy grup rekonstrukcyjnych, mundurów, wystawy i filmy poświęcone I Wojnie Światowej.
Z kolei w niedzielę zapraszamy do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie na pokaz musztry w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Artyleria z Przemyśla oraz uroczyste otwarcie wystawy „Węgierscy huzarzy z Nyiregyhazy na ziemiach polskich w czasie I Wojny Światowej” z udziałem delegacji oficjalnej z miasta partnerskiego Nyiregyhaza. Wieczorem na rzeszowskim Rynku odbędzie się koncert operowy „Nabucco” Giuseppe Verdi’ego.

Program:

12 lipca 2014 r. (sobota)

godz. 12:00 - oficjalne rozpoczęcie - modlitwa ekumeniczna - plac przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli, Plac Farny w Rzeszowie.

godz. 12:20 - rekonstrukcja wymarszu pododdziałów z orkiestrą na front ulicami miasta (ul. 3-go Maja, Jana Matejki, Tadeusza Kościuszki, Rynek, Grunwaldzka) do siedziby Muzeum Techniki i Militariów przy ulicy Kochanowskiego 19.

godz. 13:30 - 21:00 - teren Muzeum Techniki i Militariów przy ul. Kochanowskiego 19

• pokazy grup rekonstrukcyjnych: 71 Bielawski Pułk Piechoty z Sosnowca, GRH Wolsztyn – Ostrów, 69 Riazański Pułk Piechoty z Lublina, GRH Artyleria z Przemyśla, 20 Nowosądecki Pułk Piechoty – GRH Gorlice 1915, Legiony 2 Brygady J. Piłsudzkiego, Kielecki Szwadron Kawalerii,
• wystawa mundurów,
• wystawa poświęcona I wojnie światowej,
• wyświetlanie filmów historycznych.

godz. 21:00 - koniec pokazów – odśpiewanie Hymnu Narodowego.
Na terenie Muzeum w godzinach wieczornych zostanie przygotowany obóz, w którym noc spędzą zaproszone grupy rekonstrukcyjne i który będzie dostępny jako dodatkowa atrakcja dla zwiedzających.

13 lipca 2014 r. (niedziela)

godz. 9:00 - 15:00 - zwiedzanie Muzeum oraz przyglądanie się życiu obozowemu na żywo - Muzeum Techniki i Militariów przy ul. Kochanowskiego 19

Dla uczestników dostępne będą punkty gastronomiczne z wojskową grochówką, bigosem i kiełbasą. Dodatkową atrakcją dla dzieci będzie również strzelanie typu paintball i ASG.

godz. 15:00 - pokaz musztry w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Artyleria z Przemyśla - wirydarz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie ul. 3 Maja 19.

godz. 16:00 - otwarcie wystawy „Węgierscy huzarzy z Nyiregyhazy na ziemiach polskich w czasie I wojny światowej”
„A nyiregyhazi huszarok lengyel foldon az elso vilaghaboruban” ze zbiorów Josa Andras Muzeum w Nyiregyhaza
Muzeum Okręgowego w Rzeszowie ul. 3 Maja 19

godz. 17:00 - koncert operowy: G. Verdi „Nabucco” - Rynek

Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Fundacja Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie, Kultura w Rzeszowie, Estrada Rzeszowska. Współpraca medialna: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Wyborcza, Radio Eska Wawa.


rzeszow.pl

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone