Wyprawa do średniowiecznego Rzeszowa - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 17 Październik 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Opowieść rzeszowskiego kupca

 

Co to jest Questing?

 

Turystyka z zagadkami czy odkrywanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, to najczęściej spotykane w Polsce określenia na questing. Jeśli dodamy, że jest to zabawa łącząca elementy harcerskich podchodów i gier terenowych, której zwieńczeniem jest odnalezienie skarbu – mamy prawie kompletną definicję. Prawie. Bo questing to coś więcej. Jest zjawiskiem wieloaspektowym. I nie należy ujmować go tylko w ramy nowego produktu na turystycznej mapie Polski. Nie jest także wyłącznie metodą poznawania dziedzictwa miejsca.

W poszukiwaniu tożsamości

Każdy region, każde miasto, każda okolica może poszczycić się czymś, co ją wyróżnia. Dla jednych będzie to zapomniana legenda, dla innych niespotykane elementy krajobrazu, dla jeszcze innych ciekawe okazy fauny i flory. Jednak wszystkie te elementy tworzą tożsamość miejsc, których dotyczą. Dzięki questingowi w nieszablonowy sposób możemy stać się uczestnikami fascynującej przygody, poszukiwaczami skarbów, odkrywcami tajemnic małych ojczyzn.  Warto na chwilę przystanąć i spróbować rozwiązania słownych zagadek, będących kluczem do odkrycia dziedzictwa kulturowego regionu, o którym opowiadają. Dzięki ciekawie poprowadzonej narracji, uczestnik guestu, w turystyczną przygodę angażuje emocje i, ale zapamiętuje informacje tego miejsca dotyczące. Poprzez to buduje także swoją własną tożsamość.

Tematyka:

Wyprawa ulicami miasta Rzeszowa, która przybliży czasy średniowiecznych jarmarków, handlarzy suknem, winem, czy zwierzętami. Jego trasa wiedzie po rynku i okolicznych ulicach, przybliża detale architektury miejskiej, klasycystycznych kościołów i kamienic, a także budynków miejskich. Uczestnik podróżujący nowym questem dowiaduje się, jakie miary stosowano w średniowieczu, jak wyglądało miasto w XVIII wieku, a także poznaje historię rzeszowskiego Ratusza.

Gdzie to jest?

Rzeszów to ponad 180-tysięczne miasto, stolica województwa podkarpackiego, siedziba władz diecezjalnych, największy ośrodek przemysłowy, handlowo-usługowy, akademicki i kulturalny w południowo-wschodniej Polsce. Położony jest nad rzeką Wisłok, która na północ od miasta, w okolicach Tryńczy wpada do Sanu. W Rzeszowie spotykają się dwie krainy geograficzne – równinna, lesista Kotlina Sandomierska i pięknie ukształtowane, pagórkowate Pogórze Karpackie. Dogodne położenie miasta na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych oraz bliskość południowej i wschodniej granicy (ok. 90 km od granic z Ukrainą i Słowacją) stanowią o jego znaczeniu jako ważnego węzła komunikacyjnego, sprzyjają rozwojowi gospodarki, handlu i turystyki.

Jak dojechać?

Samochodem:

Do Rzeszowa można dojechać drogą krajową nr 9 (Rzeszów-Warszawa) i 19 (Rzeszów-Lublin). Poza tym realizowana jest obecnie autostrada A4 łącząca Wrocław z Rzeszowem.

Pociągiem:

Obecnie Rzeszów jest podkarpackim węzłem kolejowym i posiada bezpośrednie połączenia m.in.  z: Gdańskiem, Kijowem, Lwowem, Szczecinem, Warszawą, Wrocławiem i Zieloną Górą.

Samolotem:

W  odległości 7 km od centrum Rzeszowa znajduje się międzynarodowe lotnisko Rzeszów-Jesionka.

Czas wyprawy: ok. 60 min

Początek questu: Punkt Informacji Turystycznej przy wejściu do Podziemnej Trasy Turystycznej, Rynek 26

Opiekun wyprawy:

Wydział Promocji i Współpracy Międzynarodowej

Urzędu Miasta Rzeszowa

Rynek 11

35-064 Rzeszów

Tel. +48 17 875 47 63

 

 

Źródło: questing.pl

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone