Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 Polskie Radio Rzeszów i Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie podczas zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych będzie organizowało akcję rozdawaniu elementów odblaskowych.

Każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych - taki zapis zawiera znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym, która we wrześniu weszła w życie.

Policja zwraca uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20-30 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m.

Aż 1/3 śmiertelnych wypadków drogowych to wypadki z udziałem pieszych, bardzo często z udziałem tych osób, które idą poboczem, przechodzą przez przejście dla pieszych, poza terenem zabudowanym. Zresztą nawet w terenie zabudowanym, po zapadnięciu zmroku, osobę ubraną na czarną, szaro, granatowo, kierowca widzi często w ostatniej chwili. Taki element odblaskowy poprawiając widoczność pieszego często ratuje życie.

Akcję Polskiego Radia Rzeszów i Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wsparł JE Biskup Rzeszowski Jan Wątroba. O włączenie się do akcji informacyjnej o konieczności noszenia odblasków zostali poproszeni proboszczowie parafii w Diecezji Rzeszowskiej. Opaski odblaskowe z logo naszej rozgłośni będą rozdawane w ramach akcji Znicz jak co roku organizuje policja.

Akcja ma na celu budować świadomość wśród wszystkich pieszych poruszających się w terenie niezabudowanym. Policja apeluje, aby nie traktować tego przepisu jako kolejnego wymogu, ale jako wsparcie poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.

Informacje o akcji znajdują się na stronach internetowych Polskiego Radia Rzeszów i Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Dodatkowo o przebiegu akcji Polskie Radio Rzeszów będzie informować słuchaczy na żywo w trakcie świątecznego weekendu.

Policja będzie rozdawać elementy odblaskowe w okolicach cmentarzy, a także w okolicach Jasła, Ropczyc, Sędziszowa, Kolbuszowej, Łańcuta oraz na terenie gminy Trzebownisko.