Białostoczanie i turyści mogą już korzystać z nowej aplikacji webowej oraz unowocześnionej wersji aplikacji mobilnej: Białystok – Miejsca z Historią. Aplikacje umożliwiają poznanie międzywojennego Białegostoku.
Dzięki aplikacji każdy miłośnik historii i Białegostoku może przekonać się o tym, jak bardzo zmienił się Rynek Kościuszki na przestrzeni lat. Jak prezentował się przed wojną, w okresie międzywojennym i tuż po II wojnie światowej. Możliwe jest to dzięki wirtualnej panoramie, wykonanej na podstawie trójwymiarowych modeli budynków, zrekonstruowanych przy pomocy zachowanych fotografii i planów Białegostoku.
Aplikacja mobilna, stworzona w 2013 r., w tym roku została rozbudowana. Przygotowano modele 3d budynków znajdujących się w dwóch dodatkowych lokalizacjach (przy kościele i z drugiej strony Ratusza). Z tych modeli wykonano i zamieszczono w aplikacji dwie nowe panoramy (wersja kolorowa i mono) – przedstawiające wygląd tych miejsc z okresu międzywojennego. Każde miejsce zawiera opisy budynków, które w tamtym czasie znajdowały się na Rynku Kościuszki. Dodano także kilkanaście dodatkowych galerii, przedstawiających archiwalne fotografie. Teraz w aplikacji znajduje się kilkaset takich zdjęć. Zmieniony i zaktualizowany został również cały interfejs aplikacji.
Przygotowano i opracowano również webową wersję aplikacji, działającą zarówna na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. Teraz użytkownicy nie posiadający urządzeń mobilnych lub nie chcący instalować aplikacji – mają dostęp do panoram 3d, archiwalnych fotografii i wszystkich innych elementów. Białostoczanie i turyści mogą wysłać e-mailem lub opublikować na Facebooku pocztówkę, przedstawiającą jedno z sześciu ujęć – wizualizacji Rynku Kościuszki.
Aplikację mobilną na urządzenia z systemem Android można pobrać stąd, a wersja webowa znajduje się na stronie: www.miejscazhistoria.pl. Aplikacja na smarfony z systemem iOS będzie dostępna wkrótce.
Na potrzeby aplikacji Białystok – Miejsca z Historią powstała również animacja, około 2-minutowy klip przedstawiający ujęcia z wizualizacji międzywojennego Rynku Kościuszki.
Źródło: bialystok.pl
Dzień Flandrii w poprzednich edycjach organizowany był w Poznaniu, Lublinie, Łodzi i Bydgoszczy w tym roku obchodzony był w Białymstoku. Obchody w naszym mieście zdominowane zostały konferencją dotyczącą praw dziecka oraz ubóstwa wśród dzieci.
Na spotkaniu w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim spotkali się Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka w Polsce oraz Bruno Vanobbergen, Flamandzki Komisarz Praw Dziecka, przedstawiciele organizacji pozarządowych i wszyscy zainteresowani tą tematyką. Została ona wybrana nie bez przyczyny, w tym roku przypada 25. rocznica podpisania Konwencji o prawach dziecka, przyjętej przez ONZ. Gospodarzami konferencji byli wojewoda podlaski Maciej Żywno oraz przedstawiciel rządu Flandrii Koen Haverbeke.
W trakcie konferencji Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka RP uhonorował w Białymstoku specjalnym medalem z wizerunkiem Janusza Korczaka, Bruno Vanobbergena, Flamandzkiego Komisarza Praw Dziecka. Także do tej postaci często odwoływano się podczas specjalnej konferencji z okazji Dnia Flandrii.
Podsumowujący konferencję wojewoda podlaski Maciej Żywno – podkreślił, że kwestia przestrzegania praw dzieci w Polsce i w Belgii jest o tyle istotna, że część naszych rodzin przebywa na terytorium tego kraju. I potrzebna jest wspólna polityka zabezpieczająca ich prawa.
Podsumowaniem obchodów Dnia Flandrii było wspólne spotkanie przedstawicieli Flandrii z władzami naszego województwa w OiFP podczas którego, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i Bruno Vanobbergen, Flamandzki Komisarz Praw Dziecka podpisali porozumienie dotyczące współpracy między instytucjami które reprezentują.
Konferencję poprzedziły spotkania przedstawicieli rządu Flandrii z władzami Białegostoku oraz spotkanie z pracownikami i podopiecznymi świetlicy socjoterapeutycznej prowadzonej przez białostocki Eleos.
Flandria to północny region Belgii, z własnym parlamentem, rządem i szeroką autonomią. Na pamiątkę bitwy z 11 lipca 1302 roku kiedy to wojska flamandzkie zwyciężyły Francuzów w Bitwie Złotych Ostróg (co jest uznawane za pierwszy krok w walce o uniezależnienie się Flandrii) - właśnie ten dzień został ogłoszony świętem narodowym Flandrii.
Źródło: bialystok.uw.gov.pl
17-19 maja 2013 odbędą się VIII Podlaskie Targi Turystyczne w Hali BOSiR w Białymstoku.
Tegoroczna edycja targów będzie przebiegać pod hasłem „TURYSTYKA I SPORT DLA WSZYSTKICH”. Targom będzie towarzyszyć szereg imprez, które dodatkowo uatrakcyjniają wydarzenie.
Ciekawostką są Targi ONLINE dzięki którym każdy z Wystawców Podlaskich Targów Turystycznych ma możliwość bezpłatnej promocji i zaprezentowania swojej aktualnej oferty tuż przed rozpoczęciem sezonu turystycznego 2013.
Szczegółowe informacje: http://targi.podlaskieit.pl/
Białystok zajął drugie miejsce wśród miast wojewódzkich najlepiej wykorzystujących środki unijne. To kolejna wysoka lokata w rankingu dwutygodnika samorządu terytorialnego „Wspólnota”
Zestawienie zostało opracowane przez zespół prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie obiektywnych danych z Głównego Urzędu Statystycznego. Jego twórcy skupili się na danych statystycznych z lat 2009-2012, które poddali przekrojowej analizie.
Ponadto, Białystok znalazł się na czwartym miejscu wśród miast wojewódzkich najlepiej inwestujących w infrastrukturę techniczną. Umiejętne wykorzystanie środków Unii Europejskiej pozwala na dynamiczny rozwój gospodarczy miasta i tworzenie nowych miejsc pracy.
Szczegóły rankingu zostały omówione na XI Samorządowym Forum Kapitału i Finansów, które odbyło się 9-10 października 2013 r. w Warszawie. Wyróżnienie dla naszego miasta odebrał Adam Poliński, zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku.
{youtube}zHztT64eHWU{/youtube}
Źródło: białystok.pl
Spotkania z autorami dzieł nominowanych do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego.
W najbliższym czasie w Centrum im. Ludwika Zamenhofa odbędzie się cykl spotkań z Autorami dzieł nominowanych do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2012 roku. Spotkania odbędą się w dniach: 1, 8, oraz 15 Lutego w siedzibie CLZ przy ul. Warszawskiej 19 w Białymstoku.
1 lutego (piątek) o godz. 18.00 z autorką tomiku wierszy "Biały stok" - Mirą Łukszą - rozmawiać będzie Maciej Chołodowski. Szczegółowe informacje o spotkaniu na stronie: www.centrumzamenhofa.pl
8 lutego (piątek) o godz. 18.00 z autorem tomiku wierszy "Gub, trać, porzucaj" - Dariuszem Adamowskim - rozmawiać będzie Katarzyna Zdanowicz-Cyganiak. Szczegółowe informacje o spotkaniu: www.centrumzamenhofa.pl
15 lutego (piątek) o godz. 18.00 z autorem tomiku wierszy "Dworzec św. Łazarza" - Wojciechem Roszkowskim - rozmawiać będzie Katarzyna Zdanowicz-Cyganiak. Szczegółowe informacje o spotkaniu: www.centrumzamenhofa.pl
źródło: bialystok.pl
Strona 1 z 2