Red Bull Air Race już za miesiąc w Gdyni - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 19 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Konstancja, January
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Przygotowania do Mistrzostw Świata Red Bull Air Race w Gdyni wkroczyły w decydującą fazę. Już za miesiąc po raz pierwszy w Polsce będziemy świadkami wyścigów lotniczych, będących najszybszą serią w świecie sportów motorowych, elektryzujących miliony widzów na całym świecie. W Gdyni wystartuje polski pilot Łukasz Czepiela w klasie Challenger!

Gdynia nie pierwszy raz staje przed wyzwaniem organizacji imprezy o globalnej renomie. To wielka radość, że Gdynianie, a wraz z nimi goście z kraju i zagranicy, znów mogą uczestniczyć we wspaniałym międzynarodowym wydarzeniu. To, że jesteśmy w gronie tylko 8 miast świata - obok Las Vegas czy Abu Dhabi - jest wielkim wyróżnieniem, ale i zobowiązaniem. Warto podkreślić, że miejską część imprezy organizujemy rękami zespołu urzędników, którzy mieli okazję zdobyć niezbędne doświadczenie podczas organizacji zlotów największych żaglowców świata czy festiwalu Open'er. Trzeba też podkreślić, że sprawne przeprowadzenie tak ogromnego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe bez doskonałej współpracy z wszystkimi służbami - z Policją, Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym, Marynarką Wojenną i Strażą Miejską na czele  - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
Po trzech rozegranych dotychczas przystankach Mistrzostw Świata Red Bull Air Race - w Abu Dhabi, malezyjskiej Putrajaya i chorwackim Rovinj - przyszedł czas na Gdynię. Zapowiada się niezapomniany weekend nad polskim morzem. Otwarcie imprezy, które uświetni koncert Brodki, zaplanowano na piątek, 25 lipca 2014 r. Tego też dnia zawodnicy będą mieli okazję odbyć loty treningowe. Z kolei w sobotę, 26 lipca 2014 r. zgromadzona na plaży Śródmieście i bulwarze Nadmorskim publiczność obejrzy kwalifikacje, a także zmagania pilotów klasy Challenger. Główna część zawodów, transmitowane na żywo przez Telewizję Polską, loty finałowe odbędą się w niedzielę, 27 lipca 2014 r.
 
Zawodnicy ścigają się w jednomiejscowych samolotach napędzanych silnikiem tłokowym o mocy ponad 300 koni mechanicznych, które w powietrzu rozpędzają się do 370 km/h. Konstrukcja płatowca jest bardzo lekka, ale jednocześnie super wytrzymała, dzięki czemu możliwe są ciasne manewry o przeciążeniach dochodzących nawet do 10G! Rywalizacja odbywa się zaledwie 20 m nad wodą lub ziemią (w zależności od lokalizacji) po trasie ograniczonej specjalnymi, dmuchanymi pylonami. Wygrywa ten, kto uzyska najlepszy czas przelotu z najmniejszą liczbą kar.
 
Podczas każdej rundy rywalizacja odbywa się w dwóch klasach: Masters oraz Challenger.
W pierwszej ściga się 12 najlepszych pilotów na świecie, natomiast w drugiej jedenastu klasy Challenger, wśród których jest polski pilot Łukasz Czepiela.
 
To jest spełnienie moich marzeń. Jestem pierwszym Polakiem, który bierze udział w tych zawodach. Pracowałem ciężko przez lata, aby móc powiedzieć o sobie: jestem pilotem Red Bull Air Race Challenger Class. Nawet dzisiaj trudno mi w to uwierzyć. Zrobię wszystko, aby przed polską publicznością zaprezentować się jak najlepiej. Dodajcie mi skrzydeł! - mówi Łukasz Czepiela.
 
Główną areną zmagań będzie przestrzeń powietrzna nad wodami Zatoki Gdańskiej. W pobliżu  plaży Śródmieście i bulwaru Nadmorskiego w Gdyni zostanie ustawiony lotniczy tor, który ograniczą pylony wypełnione sprężonym powietrzem.
 
Tor będzie z pewnością bardzo widowiskowy. Start oraz meta zlokalizowane zostaną w pobliżu wejścia południowego do Portu Gdynia. Następnie zbliżymy się do bulwaru Nadmorskiego i lecąc wzdłuż brzegu w kierunku Sopotu pokonamy szykanę. W tym miejscu zostaniemy poddani przeciążeniom dochodzącym do 10G. Następnie przelecimy przez trzy bramki, na ostatniej zawrócimy wykonując pętlę. Tu również przeciążenie będzie blisko wartości maksymalnej. Drugą część toru pokonamy w kierunku przeciwnym, na sam koniec wykonując efektowny, ostry zwrot w prawo tuż przy gdyńskiej Marinie. Długość trasy to około 6 km - opowiada Czepiela.
 
Wstęp na Red Bull Air Race jest bezpłatny, ale w sprzedaży dostępne są także bilety do stref specjalnych. Więcej informacji na temat miejsc biletowanych można znaleźć na stronie redbullairrace.ebilet.pl

KALENDARZ WYŚCIGÓW RED BULL AIR RACE 2014
1.      Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie                    28 lutego / 1 marca
2.      Rovinj, Chorwacja                                                           12/13 kwietnia
3.      Kuala Lumpur/Putrajaya, Malezja                                   17 / 18 maja
4.      Gdynia, Polska                                                              26 / 27 lipca
5.      Ascot, Wielka Brytania                                                    16 / 17 sierpnia
6.      Dallas/Fort Worth, USA                                                  6 / 7 września
7.      Las Vegas, USA                                                              11 / 12 października
8.      Chiny                                                                               1 / 2 listopada

MISTRZOSTWA ŚWIATA RED BULL AIR RACE
Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race, w których startują najlepsi piloci świata, to zawody będące najczystszą postacią sportów motorowych, łączące prędkość, precyzję i umiejętności. Wykorzystując najszybsze, lekkie samoloty wyścigowe, piloci pokonują powietrzny tor nisko nad ziemią, manewrując pomiędzy napełnionymi powietrzem 25-metrowymi pylonami. W porównaniu z ostatnim wyścigiem trzy lata temu wprowadzono kilka zmian w kwestii zasad i bezpieczeństwa, jednak jedna rzecz się nie zmieniła: Red Bull Air Race to najbardziej emocjonujące powietrzne zawody w świecie sportów motorowych.
 
Więcej informacji na http://www.redbullairrace.com/
 

Źródło: um gdynia
fot. © Red Bull Media House

 
reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone