Historia Daru Młodzieży - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 19 Wrzesień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Konstancja, January
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

30 lat temu, w październiku i listopadzie 1983 roku, Dar Młodzieży - wówczas jeszcze nieopierzony młokos - gościł w Japonii, dokąd popłynął na uroczystości 400-lecia zamku Szoguna.
 
To była pierwsza podróż Daru Młodzieży poza Europę. Japończycy zaprosili polski żaglowiec na zlot Osaka World Sail '83. Rejs rozpoczął się 22 lipca 1983 r. Podczas 217 dni, żaglowiec przepłynął 28 065 mil morskich, zawijając na trasie do Lizbony, Port Said, Djibouti, Colombo, Singapuru, Osaki, Yokohamy, Nachodki, Szanghaju, Manili, Penang, Colombo, Malagi i Rotterdamu.
Ciekawą wzmiankę o japońskiej podróży białej fregaty znajdujemy w Kronice Miasta Gdyni: 2 listopada Dar Młodzieży wszedł do wewnętrznego portu w Yokohamie. Witało go kilka statków pożarniczych strzelającymi wysoko pióropuszami wody. Z unoszącego się nad statkiem śmigłowca załoga usłyszała z gigantofonu w języku polskim „Witaj Darze Młodzieży! Jesteś tutaj serdecznie witany!". Na nabrzeżu orkiestra miejska grała „Szła dzieweczka do laseczka". Za gorące powitanie władz i mieszkańców Yokohamy serdecznie podziękował kpt. Olechnowicz.

W Yokohamie Dar Młodzieży wzbudził duże zainteresowanie, podobnie jak wcześniej w Osace, dokąd wszedł na pełnych żaglach, witany owacyjnie przez zgromadzone na nabrzeżu tłumy. Przez 12 dni pobytu, przewinęło się przez pokład ponad 200 000 gości.

W rejsie uczestniczyło 119 studentów I roku Wydziału Nawigacyjnego i 3 studentów IV roku Wydziału Administracyjnego Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, oraz 3 studentów IV roku Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej ze Szczecina.

Dar Młodzieży podczas tej podróży po raz pierwszy przekroczył równik, co uhonorowano tradycyjnym chrztem równikowym. Do Gdyni fregata wróciła 23 lutego 1984 r.

Źródło: gdynia.pl

fot. http://www.am.gdynia.pl/dar-mlodziezy

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone