Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Galeria Bielska BWA

Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11

PROJEKCJE FILMOWE:

Short Waves Festival 2015

czwartek, 12 marca 2015, godz. 18.00 (wstęp wolny)

Short Waves Festival to największy multilokacyjny festiwal filmu krótkometrażowego w Polsce. Jego zasięg obejmuje obecnie ponad 70 miast w kraju, Europie i poza kontynentem. Na ten międzynarodowy konkurs polskich filmów krótkometrażowych składają się różnorodne gatunkowo, najnowsze polskie produkcje, których głównym kryterium jest jakość artystyczna. Widzowie w różnych miastach oddają głosy na najciekawsze ich zdaniem filmy – o nagrodę polskiej i światowej publiczności walczy siedem tytułów, a wśród nich dokumenty, animacje, teledyski i film fabularny. Filmy te zostały wybrane spośród 280 tytułów zgłoszonych do Short Waves Grand Prix 2015.

Zwycięzcy zostaną podani do publicznej wiadomości 29 marca br., podczas uroczystej gali w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Ad Arte, współorganizatorem Galeria Bielska BWA.

Czas projekcji – 90 minut. Program projekcji, opisy filmów i kadry na stronie internetowej Galerii Bielskiej BWA:

http://galeriabielska.pl/?d=details&sek=dodatkowe_artykuly&idArt=1988

Europejski Festiwal Filmowy „Euroshorts 2014”

wtorek, środa, czwartek, 24–26 marca 2015, godz. 18.00–21.00

Konkurs na 2-minutowy film pt. „Filmujemy Bielsko-Białą” – zgłoszenia do 20 marca

23. edycja istniejącego od 1992 roku festiwalu filmów krótkometrażowych i twórczej reklamy, prezentującego krótkie filmy młodych autorów z całego świata. W programie projekcji filmy nagrodzone i wyróżnione w konkursie międzynarodowym w kategoriach filmu fabularnego, dokumentalnego, eksperymentalnego i animowanego, a także pokazy twórczych filmów reklamowych – wśród nich słynna taśma „Amerykański Film Reklamowy” z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Premiera festiwalu miała miejsce jesienią 2014 roku równolegle w Gdańsku, Warszawie i Katowicach. Do czerwca 2015 roku replika festiwalu prezentowana jest w wielu polskich miastach, w Galerii Bielskiej BWA po raz 12. Komentarz do prezentacji w Bielsku-Białej wygłosi Przemek Młyńczyk – reżyser, dyrektor artystyczny festiwalu. Ceny biletów: jednodniowy – 7 zł; karnet trzydniowy – 15 zł

Organizatorem „Euroshorts” jest Fundacja Młodego Kina w Warszawie, współorganizatorem Galeria Bielska BWA.

Konkurs „Filmujemy Bielsko-Białą!”

Festiwalowi „Euroshorts 2014” w bielskiej replice towarzyszy konkurs z nagrodami dla widzów pod hasłem „Filmujemy Bielsko-Białą!”, w którym chętni amatorzy filmowcy realizują 2-minutowe filmy o wybranych ulicach miasta. Są to ulice znajdujące się w pobliżu Galerii Bielskiej BWA (ul. Mickiewicza, ul. 3 Maja), znane bielskie ulice będące miejscem aktywnego życia kulturalnego i spotkań (ulice: Wzgórze, 11 Listopada, Modrzewskiego), urokliwe, z wielką tradycją, ale obecnie zaniedbane bielskie zaułki i ulice: Schodowa, Cieszyńska, a także ulice niegdyś tętniące życiem, a dziś nieco tracące na znaczeniu (ul. Akademii Umiejętności, ul. Sempołowskiej). Szczegóły konkursu „Filmujemy miasta” na stronie:  http://filmujemy-miasta.pl/bielsko-biala/

Filmowe zaproszenie do udziału w konkursie:

https://www.youtube.com/watch?v=H-GIR9oeujI

SPOTKANIA:

84. Bielska Edycja Krakowskiego Salonu Poezji – „Strofy o kobietach”

niedziela, 8 marca 2015, godz. 11.00 (wstęp wolny)

Goście salonu: Beata Paluch – bielszczanka, aktorka Teatru Starego w Krakowie; Paweł Paluch – bielszczanin, pianista.

W programie salonu wiersze m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i wielu innych poetów poświęcone emocjom i uczuciom związanym z kobietą.

Beata Ewa Paluch jest absolwentką Wydziału Aktorskiego krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Występuje w spektaklach teatralnych, koncertach radiowych i telewizyjnych, ma na koncie role filmowe i w Teatrze Telewizji. Stworzyła własną formę recitalu – spektaklu, zamkniętego piosenką w określony nastrój i temat np.: „Symfonia bardzo kobieca”, „Ole! – znowu ta Piaf”, „Szybka działka szczęścia”. Otrzymała wiele nagród, m.in. Wielką Ogródkową Nagrodę Publiczności w 15. Konkursie Teatrów Ogródkowych w Warszawie za rolę Edith Piaf (2006, „Edith i Marlene”, reż. Andrzej Ozga). Bierze udział w akcjach i koncertach charytatywnych, od lat współpracuje z fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko”.
Aktorce akompaniować będzie pianista Paweł Paluch, uczestnik w krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Realizował nagrania dla Polskiego Radia i Programu 2 Telewizji Polskiej wykonując muzykę Karola Szymanowskiego i Witolda Szalonka. Ma w dorobku dwie płyty kompaktowe wydane w USA. Zajmuje się również kameralistyką. Występował wielokrotnie za granicą.

Organizatorem  Salonu w Bielsku-Białej jest Centrum Sztuki „Kontrast”, współorganizatorem Galeria Bielska BWA.

Dzień Kobiet – czy mamy co świętować?

niedziela, 8 marca 2015, godz. 17.00 (wstęp wolny)

Pokaz filmu dokumentalnego „Szeherezada w Baabda”, który jest zapisem pierwszego w historii spektaklu w wykonaniu kobiet osadzonych w arabskim więzieniu. Spektakl był efektem projektu teatralnego, prowadzonego przez reżyserkę i terapeutkę Zeinę Daccache w libańskim więzieniu dla kobiet. Przedstawienie było wystawiane w więzieniu Baabda w kwietniu i maju 2012 roku.

Zeina Daccache jest reżyserką, aktorką i certyfikowaną terapeutką teatralną Północno-Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii przez Teatr (dramatoterapii). Założona przez Zeinę Daccache organizacja Katharsis jest pierwszym centrum terapii przez teatr w Libanie i całym regionie arabskim.

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z Magą Krauze i Ulą Kijak na temat ich doświadczeń z prowadzenia projektu teatralnego w więzieniu dla kobiet w Lublinie.

Wydarzenie cykliczne pod hasłem „Dzień Kobiet – czy mamy co świętować?”, organizowane jest po raz czwarty przez Fundację Pozytywnych Zmian i Galerię Bielską BWA .

Międzynarodowy Dzień Teatru

piątek, 27 marca 2015, godz. 18.00 (wstęp wolny)

– Spotkanie z Magdaleną Legendź  i Krzysztofem Maciejowskim, laureatami nagrody „Ikar 2014”.

– Promocja książki Magdy Legendź „Z notatek po ciemku. Teatry w Bielsku-Białej po 1989 roku”.

Spotkanie z laureatami Ikara 2014 – nagrody Prezydenta Bielska-Białej przyznawanej rokrocznie w dziedzinie kultury i sztuki. Za szczególne osiągnięcie artystyczne ubiegłego roku statuetkę Ikara otrzymała Magdalena Legendź – teatrolog, dziennikarka, redaktor książek, krytyk teatralny, autorka książki „Z notatek po ciemku. Teatry w Bielsku-Białej po 1989 roku”, w której zawarła 150 tekstów krytycznych recenzujących spektakle bielskich scen, wywiady z ludźmi teatru oraz artykuły publicystyczne dotyczące życia teatralnego w Bielsku-Białej.

Za wybitną dotychczasową działalność Ikara 2014 otrzymał Krzysztof Maciejowski – muzyk, kompozytor i aranżer, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Krzysztof Maciejowski na stałe współpracuje z zespołem Golec uOrkiestra jako współproducent, aranżer i kompozytor. Autor m.in. muzyki filmowej, reklamowej, udźwiękowienia do programów edukacyjnych. Współtwórca, jako kompozytor, aranżer i wokalista, zespołu Dzień Dobry. Autor muzyki do kilkudziesięciu spektakli teatralnych w polskich teatrach, laureat nagrody marszałka Województwa Śląskiego Złota Maska 2007 za muzykę do spektaklu „Testament Teodora Sixta” zrealizowanego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, z którym współpracuje od 1993 roku.

KONCERTY

Ola Bilińska – „Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz”

sobota, 14 marca, godz. 19.00 (Galeria Bielska BWA – Klubokawiarnia Aquarium)

Ola Bilińska –  wokalistka, autorka piosenek i multiinstrumentalistka – sięgnęła po pieśni żydowskie, trwające z pokolenia na pokolenie dzięki ustnemu przekazowi. Wybierając utwory do projektu, kierowała się pięknem samego tekstu, jego nastrojem oraz tematyką związaną z nocą, ciszą, snem.  Za pomocą minimalistycznych środków muzycznych, instrumentów akustycznych i elektronicznych, nadała tym szczególnym kompozycjom współczesną formę. Album „Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz” ukazał się w grudniu 2014 nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Organizatorzy koncertu Fundacja Kultury „Kalejdoskop” i Galeria Bielska BWA.

Bilety w cenie: 20 zł; 15 zł ulgowe.

Fisz Emade Tworzywo „Mamut”

poniedziałek, 16 marca, godz. 19.00, wtorek 17 marca, godz. 19.00

Koncert popularnej formacji Fisz Emade Tworzywo – tworzonej przez braci Bartosza i Piotra Waglewskich – prezentującej muzykę w stylistyce hiphopowej. Przez lata bracia przyzwyczaili swoich fanów do muzycznych eksperymentów, mieszając ze sobą różne style, zawsze dbając o wysoki poziom i zaangażowanie. W Galerii Bielskiej BWA bracia zaprezentują materiał ze swojego najnowszego albumu pt. „Mamut”, okrzykniętego polską płytą roku 2014 w rankingu „Gazety Wyborczej”. Utwory z płyty znajdują się na czołowych miejscach Listy Przebojów Trójki („Ślady”, „Pył”). Album i utwór „Ślady” uzyskały nominacje do nagrody Fryderyki 2015. Bilety w cenie 45 zł do nabycia w Klubokawiarni Aquarium (bilety na koncert w dniu 16 marca są już wyprzedane).

Organizatorami koncertu są: Stowarzyszenie Kulturalne „Sonata”, Galeria Bielska BWA, Fundacja Kultury „Kalejdoskop” i Klubokawiarnia Aquarium.

UWAGA!

Planowany w lutym koncert zespołu Domowe Melodie został odwołany z powodu choroby wokalistki i przeniesiony na 10 kwietnia o godz. 19.00 (zakupione bilety są aktualne). Bilety w cenie 40 zł i 45 zł w dniu koncertu.

Koncert odbędzie się w dużej sali Galerii Bielskiej BWA (miejsca stojące).

TARGI, WARSZTATY ARTYSTYCZNE

sobota–niedziela, 14–15 marca 2015, 10.00–18.00

4. Targowisko (P)Różności Niezależnych Projektantów

Po raz czwarty – tuż przed świętami – w Galerii Bielskiej BWA odbędą się targi rzeczy unikatowych, na których swoje prace prezentują bielscy artyści i rękodzielnicy. Można będzie obejrzeć i kupić pomysłowe przedmioty o unikalnych wzorach, idealne prezenty. Wśród propozycji sztuki użytkowej i rękodzieła: moda, grafika, biżuteria, ceramika, zabawki i gadżety.

Warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych

W czasie targów będą zorganizowane rodzinne warsztaty artystyczne, m.in. świątecznych ozdób i biżuterii w technice Tiffany’ego (witraż), które poprowadzi Joanna Rostek z Bytomia oraz warsztaty, podczas których uczestnicy pod okiem Katarzyny Urbaniec będą tworzyć pomysłowe ozdoby z przetworzonego papieru (papierowa wiklina).

Joanna Rostek zaprasza w sobotę 14 marca o godz. 13.00 – na zajęciach pod okiem artystki tworzone będą witrażowe dekoracje wielkanocne: pisanki, kurczaki, koniczynki, kwiatki – oraz w niedzielę o godz. 11.00, kiedy uczestnicy skupią się nad tworzeniem witrażowej biżuterii: zawieszek i wisiorków. Cena za jedne zajęcia: 20 zł.

Podczas warsztatów prowadzonych przez bielską rękodzielniczkę i projektantkę Katarzynę Urbaniec pt. „Lekka biżuteria czyli drugie życie papieru”, powstaną dizajnerskie ozdoby, wykonane m.in. z własnoręcznie przetworzonych materiałów, np. z papieru skręcanego w papierowe rurki. W sobotę (warsztaty rozpoczną się o godz. 11.00) będzie to naszyjnik wykonany z tektury, gazety i sznurka, natomiast w niedzielę (godz. 13.00) bransoletka  stworzona z papierowej wikliny. Cena za jedne zajęcia 10 zł.

Organizatorami targów i warsztatów są Fundacja Galerii Bielskiej oraz Galeria Bielska BWA.

Szczegóły o targowisku i warsztatach na stronie internetowej galerii:

http://www.galeriabielska.pl/?d=details&sek=Wydarzenia&kat=Warsztaty&idArt=1979

http://www.galeriabielska.pl/?d=details&sek=Wydarzenia&kat=Warsztaty&idArt=1980

Filmowe zaproszenie:

Na Targowisko zapraszają uczestniczące w nim artystki, wśród nich Ewa Fodczuk, prezeska Fundacji Galerii Bielskiej, współorganizatora wydarzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=b9oTELgSdec