Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
chór-ATH

Płyta „Missa de Maria a Magdala" Pawła Łukaszewskiego w wykonaniu Chóru Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją dr. Jana Borowskiego otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2014 w kategorii Album roku – muzyka współczesna.

– Dwa miesiące temu obchodziliśmy jubileusz 10-lecia Chóru ATH. Nominacja do Fryderyka potwierdza opinię, że zespół nieustannie od 10 lat rozsławia naszą uczelnię, z roku na rok podnosi swoją artystyczną wartość i jest chlubą naszej Akademii – mówi rektor prof. Ryszard Barcik. Fryderyki to najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne przyznawane od 20 lat przez reprezentującą polskie środowisko muzyczne Akademię Fonograficzną. O nominację w tym roku walczyło łącznie 1110 artystów, albumów i singli.

– Dla nas nominacja w gronie tak wybitnych artystów jest wielkim wyróżnieniem. Jesteśmy w tym zestawieniu jedynym zespołem złożonym z muzyków amatorów – mówi dr Jan Borowski, dyrygent i założyciel Chóru ATH. Płyta zespołu bielskiej Akademii została nominowana do nagrody Fryderyk 2014 w kategorii „Album roku – muzyka współczesna" wraz z płytami nagranymi m.in. przez Polski Chór Kameralny, Polską Filharmonię Kameralną z Sopotu, Opium String Quartet oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku i Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.

Muzykę na płycie „Missa de Maria a Magdala" Pawła Łukaszewskiego z Chórem ATH i Śląską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Jana Borowskiego tworzą soliści: Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska, sopran, oraz Tomasz Sadownik, baryton. Płyta została wydana w ub.roku, nagrano ją w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. To pierwsze światowe nagranie tego utworu.

Msza powstała przed czterema laty, słowa napisał ks. Jacek Kwiatkowski, proboszcz ze szwajcarskiej parafii w Bremgarten, gdzie doszło do światowego prawykonania utworu. Jak wyjaśnia dr Borowski, obaj autorzy, ks. Kwiatkowski i Łukaszewski, są zafascynowani postacią Marii Magdaleny. Choć święta od wieków stawała się bardzo mocną ikoną zbiorowej wyobraźni, obrosłą w przeróżne interpretacje, autorzy „Mszy" bardzo wyraźnie wskazują na historię zapisaną w Ewangeliach. Według niej Maria z Magdali, uczennica Jezusa, była obecna przy jego męce i śmierci i jako pierwsza spotkała Zmartwychwstałego. – Muzyka oddaje charakter tej historii, jest głęboko religijna, pełna uniesień i mistycznej modlitwy – wyjaśnia dr Borowski. W różnych częściach kompozytor odwołuje się do muzyki arabskiej, wykorzystuje też tybetański dzwonek modlitewny.

Rozstrzygnięcie tegorocznej nagrody Fryderyk 2014 nastąpi 24 kwietnia podczas jubileuszowej 20. gali w Sali Kongresowej.

materiały prasowe ATH