Już w najbliższy czwartek, 12 stycznia, w Będzinie rozpocznie się wielkie kolędowe święto – 23. edycja największego kolędowego przeglądu, Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. – Mamy nadzieję, że gorące serca naszych wykonawców i ich wspaniały śpiew rozgrzeją mroźny klimat i sprawią, że zatęsknimy za Świętami, z którymi nieodłącznie kojarzą się kolędy i pastorałki – mówi ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu.
Trzydniowe przesłuchania finałowe są zwieńczeniem grudniowych eliminacji, w których wystartowało 1500 solistów, chórów i zespołów z Polski, Ukrainy i Białorusi. 134 najlepszych wykonawców od czwartku do soboty przyjedzie do Będzina, by na scenie w Szkole Muzycznej im. F. Chopina zaprezentować się przed jury złożonym z wybitnych muzycznych ekspertów, na czele z prof. dr hab. Jerzym Rachubińskim z Akademii Muzycznej w Łodzi, wspieranym przez prof. dr hab. Wiesława Delimata z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i ks. dr hab. Pawła Sobierajskiego z Akademii Muzycznej w Katowicach. Początek całodziennych przesłuchań każdego dnia o godz. 9.00.
- Równocześnie z wyjściem na scenę pierwszego wykonawcy rozpoczniemy transmisję na żywo, dzięki czemu wszyscy, którzy nie mogą być w Będzinie, będą mieli możliwość przez trzy dni przesłuchań wysłuchać ponad 330 kolęd. Wystarczy komputer lub tablet czy telefon z dostępem do Internetu i wejście na naszą stronę – tłumaczy rzecznik prasowy Festiwalu Jarosław Ciszek.
O zajętych miejscach i zdobytych nagrodach wykonawcy dowiedzą się podczas Koncertu Galowego w reżyserii Dariusza Wiktorowicza, który odbędzie się w niedzielę, 15 stycznia o godz. 16.00 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka w Będzinie. To prawdziwa perła w festiwalowej koronie i ogromne przeżycie dla wszystkich widzów. Uzupełnieniem muzycznej uczty podczas koncertu będą krótkie filmy, w których etnografowie, historycy sztuki, zaproszeni goście i eksperci opowiedzą o zwyczajach związanych z przeżywaniem Świąt dzisiaj i przed laty. W jednym z filmów tradycje kulinarne przybliżą Robert Makłowicz i Piotr Bikont. Także Koncert Galowy będzie można oglądać na żywo w Internecie w jakości HD z realizacją z 6 kamer, w tym jednej 360 stopni, którą będzie można dowolnie obracać.
Udział w Festiwalu jest dla wykonawców i słuchaczy całkowicie bezpłatny. Wszelkie informacje, harmonogramy występów i transmisje przesłuchań można znaleźć na stronie www.mfkip.pl. Partnerem strategicznym 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek jest Polska Spółka Gazownictwa.
Źródło: informacja prasowa
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
PROJEKCJE FILMOWE:
Short Waves Festival 2015
czwartek, 12 marca 2015, godz. 18.00 (wstęp wolny)
Short Waves Festival to największy multilokacyjny festiwal filmu krótkometrażowego w Polsce. Jego zasięg obejmuje obecnie ponad 70 miast w kraju, Europie i poza kontynentem. Na ten międzynarodowy konkurs polskich filmów krótkometrażowych składają się różnorodne gatunkowo, najnowsze polskie produkcje, których głównym kryterium jest jakość artystyczna. Widzowie w różnych miastach oddają głosy na najciekawsze ich zdaniem filmy – o nagrodę polskiej i światowej publiczności walczy siedem tytułów, a wśród nich dokumenty, animacje, teledyski i film fabularny. Filmy te zostały wybrane spośród 280 tytułów zgłoszonych do Short Waves Grand Prix 2015.
Zwycięzcy zostaną podani do publicznej wiadomości 29 marca br., podczas uroczystej gali w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Ad Arte, współorganizatorem Galeria Bielska BWA.
Czas projekcji – 90 minut. Program projekcji, opisy filmów i kadry na stronie internetowej Galerii Bielskiej BWA:
http://galeriabielska.pl/?d=details&sek=dodatkowe_artykuly&idArt=1988
Europejski Festiwal Filmowy „Euroshorts 2014”
wtorek, środa, czwartek, 24–26 marca 2015, godz. 18.00–21.00
Konkurs na 2-minutowy film pt. „Filmujemy Bielsko-Białą” – zgłoszenia do 20 marca
23. edycja istniejącego od 1992 roku festiwalu filmów krótkometrażowych i twórczej reklamy, prezentującego krótkie filmy młodych autorów z całego świata. W programie projekcji filmy nagrodzone i wyróżnione w konkursie międzynarodowym w kategoriach filmu fabularnego, dokumentalnego, eksperymentalnego i animowanego, a także pokazy twórczych filmów reklamowych – wśród nich słynna taśma „Amerykański Film Reklamowy” z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Premiera festiwalu miała miejsce jesienią 2014 roku równolegle w Gdańsku, Warszawie i Katowicach. Do czerwca 2015 roku replika festiwalu prezentowana jest w wielu polskich miastach, w Galerii Bielskiej BWA po raz 12. Komentarz do prezentacji w Bielsku-Białej wygłosi Przemek Młyńczyk – reżyser, dyrektor artystyczny festiwalu. Ceny biletów: jednodniowy – 7 zł; karnet trzydniowy – 15 zł
Organizatorem „Euroshorts” jest Fundacja Młodego Kina w Warszawie, współorganizatorem Galeria Bielska BWA.
Konkurs „Filmujemy Bielsko-Białą!”
Festiwalowi „Euroshorts 2014” w bielskiej replice towarzyszy konkurs z nagrodami dla widzów pod hasłem „Filmujemy Bielsko-Białą!”, w którym chętni amatorzy filmowcy realizują 2-minutowe filmy o wybranych ulicach miasta. Są to ulice znajdujące się w pobliżu Galerii Bielskiej BWA (ul. Mickiewicza, ul. 3 Maja), znane bielskie ulice będące miejscem aktywnego życia kulturalnego i spotkań (ulice: Wzgórze, 11 Listopada, Modrzewskiego), urokliwe, z wielką tradycją, ale obecnie zaniedbane bielskie zaułki i ulice: Schodowa, Cieszyńska, a także ulice niegdyś tętniące życiem, a dziś nieco tracące na znaczeniu (ul. Akademii Umiejętności, ul. Sempołowskiej). Szczegóły konkursu „Filmujemy miasta” na stronie: http://filmujemy-miasta.pl/bielsko-biala/
Filmowe zaproszenie do udziału w konkursie:
https://www.youtube.com/watch?v=H-GIR9oeujI
SPOTKANIA:
84. Bielska Edycja Krakowskiego Salonu Poezji – „Strofy o kobietach”
niedziela, 8 marca 2015, godz. 11.00 (wstęp wolny)
Goście salonu: Beata Paluch – bielszczanka, aktorka Teatru Starego w Krakowie; Paweł Paluch – bielszczanin, pianista.
W programie salonu wiersze m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i wielu innych poetów poświęcone emocjom i uczuciom związanym z kobietą.
Beata Ewa Paluch jest absolwentką Wydziału Aktorskiego krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Występuje w spektaklach teatralnych, koncertach radiowych i telewizyjnych, ma na koncie role filmowe i w Teatrze Telewizji. Stworzyła własną formę recitalu – spektaklu, zamkniętego piosenką w określony nastrój i temat np.: „Symfonia bardzo kobieca”, „Ole! – znowu ta Piaf”, „Szybka działka szczęścia”. Otrzymała wiele nagród, m.in. Wielką Ogródkową Nagrodę Publiczności w 15. Konkursie Teatrów Ogródkowych w Warszawie za rolę Edith Piaf (2006, „Edith i Marlene”, reż. Andrzej Ozga). Bierze udział w akcjach i koncertach charytatywnych, od lat współpracuje z fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko”.
Aktorce akompaniować będzie pianista Paweł Paluch, uczestnik w krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Realizował nagrania dla Polskiego Radia i Programu 2 Telewizji Polskiej wykonując muzykę Karola Szymanowskiego i Witolda Szalonka. Ma w dorobku dwie płyty kompaktowe wydane w USA. Zajmuje się również kameralistyką. Występował wielokrotnie za granicą.
Organizatorem Salonu w Bielsku-Białej jest Centrum Sztuki „Kontrast”, współorganizatorem Galeria Bielska BWA.
Dzień Kobiet – czy mamy co świętować?
niedziela, 8 marca 2015, godz. 17.00 (wstęp wolny)
Pokaz filmu dokumentalnego „Szeherezada w Baabda”, który jest zapisem pierwszego w historii spektaklu w wykonaniu kobiet osadzonych w arabskim więzieniu. Spektakl był efektem projektu teatralnego, prowadzonego przez reżyserkę i terapeutkę Zeinę Daccache w libańskim więzieniu dla kobiet. Przedstawienie było wystawiane w więzieniu Baabda w kwietniu i maju 2012 roku.
Zeina Daccache jest reżyserką, aktorką i certyfikowaną terapeutką teatralną Północno-Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii przez Teatr (dramatoterapii). Założona przez Zeinę Daccache organizacja Katharsis jest pierwszym centrum terapii przez teatr w Libanie i całym regionie arabskim.
Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z Magą Krauze i Ulą Kijak na temat ich doświadczeń z prowadzenia projektu teatralnego w więzieniu dla kobiet w Lublinie.
Wydarzenie cykliczne pod hasłem „Dzień Kobiet – czy mamy co świętować?”, organizowane jest po raz czwarty przez Fundację Pozytywnych Zmian i Galerię Bielską BWA .
Międzynarodowy Dzień Teatru
piątek, 27 marca 2015, godz. 18.00 (wstęp wolny)
– Spotkanie z Magdaleną Legendź i Krzysztofem Maciejowskim, laureatami nagrody „Ikar 2014”.
– Promocja książki Magdy Legendź „Z notatek po ciemku. Teatry w Bielsku-Białej po 1989 roku”.
Spotkanie z laureatami Ikara 2014 – nagrody Prezydenta Bielska-Białej przyznawanej rokrocznie w dziedzinie kultury i sztuki. Za szczególne osiągnięcie artystyczne ubiegłego roku statuetkę Ikara otrzymała Magdalena Legendź – teatrolog, dziennikarka, redaktor książek, krytyk teatralny, autorka książki „Z notatek po ciemku. Teatry w Bielsku-Białej po 1989 roku”, w której zawarła 150 tekstów krytycznych recenzujących spektakle bielskich scen, wywiady z ludźmi teatru oraz artykuły publicystyczne dotyczące życia teatralnego w Bielsku-Białej.
Za wybitną dotychczasową działalność Ikara 2014 otrzymał Krzysztof Maciejowski – muzyk, kompozytor i aranżer, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Krzysztof Maciejowski na stałe współpracuje z zespołem Golec uOrkiestra jako współproducent, aranżer i kompozytor. Autor m.in. muzyki filmowej, reklamowej, udźwiękowienia do programów edukacyjnych. Współtwórca, jako kompozytor, aranżer i wokalista, zespołu Dzień Dobry. Autor muzyki do kilkudziesięciu spektakli teatralnych w polskich teatrach, laureat nagrody marszałka Województwa Śląskiego Złota Maska 2007 za muzykę do spektaklu „Testament Teodora Sixta” zrealizowanego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, z którym współpracuje od 1993 roku.
KONCERTY
Ola Bilińska – „Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz”
sobota, 14 marca, godz. 19.00 (Galeria Bielska BWA – Klubokawiarnia Aquarium)
Ola Bilińska – wokalistka, autorka piosenek i multiinstrumentalistka – sięgnęła po pieśni żydowskie, trwające z pokolenia na pokolenie dzięki ustnemu przekazowi. Wybierając utwory do projektu, kierowała się pięknem samego tekstu, jego nastrojem oraz tematyką związaną z nocą, ciszą, snem. Za pomocą minimalistycznych środków muzycznych, instrumentów akustycznych i elektronicznych, nadała tym szczególnym kompozycjom współczesną formę. Album „Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz” ukazał się w grudniu 2014 nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Organizatorzy koncertu Fundacja Kultury „Kalejdoskop” i Galeria Bielska BWA.
Bilety w cenie: 20 zł; 15 zł ulgowe.
Fisz Emade Tworzywo „Mamut”
poniedziałek, 16 marca, godz. 19.00, wtorek 17 marca, godz. 19.00
Koncert popularnej formacji Fisz Emade Tworzywo – tworzonej przez braci Bartosza i Piotra Waglewskich – prezentującej muzykę w stylistyce hiphopowej. Przez lata bracia przyzwyczaili swoich fanów do muzycznych eksperymentów, mieszając ze sobą różne style, zawsze dbając o wysoki poziom i zaangażowanie. W Galerii Bielskiej BWA bracia zaprezentują materiał ze swojego najnowszego albumu pt. „Mamut”, okrzykniętego polską płytą roku 2014 w rankingu „Gazety Wyborczej”. Utwory z płyty znajdują się na czołowych miejscach Listy Przebojów Trójki („Ślady”, „Pył”). Album i utwór „Ślady” uzyskały nominacje do nagrody Fryderyki 2015. Bilety w cenie 45 zł do nabycia w Klubokawiarni Aquarium (bilety na koncert w dniu 16 marca są już wyprzedane).
Organizatorami koncertu są: Stowarzyszenie Kulturalne „Sonata”, Galeria Bielska BWA, Fundacja Kultury „Kalejdoskop” i Klubokawiarnia Aquarium.
UWAGA!
Planowany w lutym koncert zespołu Domowe Melodie został odwołany z powodu choroby wokalistki i przeniesiony na 10 kwietnia o godz. 19.00 (zakupione bilety są aktualne). Bilety w cenie 40 zł i 45 zł w dniu koncertu.
Koncert odbędzie się w dużej sali Galerii Bielskiej BWA (miejsca stojące).
TARGI, WARSZTATY ARTYSTYCZNE
sobota–niedziela, 14–15 marca 2015, 10.00–18.00
4. Targowisko (P)Różności Niezależnych Projektantów
Po raz czwarty – tuż przed świętami – w Galerii Bielskiej BWA odbędą się targi rzeczy unikatowych, na których swoje prace prezentują bielscy artyści i rękodzielnicy. Można będzie obejrzeć i kupić pomysłowe przedmioty o unikalnych wzorach, idealne prezenty. Wśród propozycji sztuki użytkowej i rękodzieła: moda, grafika, biżuteria, ceramika, zabawki i gadżety.
Warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
W czasie targów będą zorganizowane rodzinne warsztaty artystyczne, m.in. świątecznych ozdób i biżuterii w technice Tiffany’ego (witraż), które poprowadzi Joanna Rostek z Bytomia oraz warsztaty, podczas których uczestnicy pod okiem Katarzyny Urbaniec będą tworzyć pomysłowe ozdoby z przetworzonego papieru (papierowa wiklina).
Joanna Rostek zaprasza w sobotę 14 marca o godz. 13.00 – na zajęciach pod okiem artystki tworzone będą witrażowe dekoracje wielkanocne: pisanki, kurczaki, koniczynki, kwiatki – oraz w niedzielę o godz. 11.00, kiedy uczestnicy skupią się nad tworzeniem witrażowej biżuterii: zawieszek i wisiorków. Cena za jedne zajęcia: 20 zł.
Podczas warsztatów prowadzonych przez bielską rękodzielniczkę i projektantkę Katarzynę Urbaniec pt. „Lekka biżuteria czyli drugie życie papieru”, powstaną dizajnerskie ozdoby, wykonane m.in. z własnoręcznie przetworzonych materiałów, np. z papieru skręcanego w papierowe rurki. W sobotę (warsztaty rozpoczną się o godz. 11.00) będzie to naszyjnik wykonany z tektury, gazety i sznurka, natomiast w niedzielę (godz. 13.00) bransoletka stworzona z papierowej wikliny. Cena za jedne zajęcia 10 zł.
Organizatorami targów i warsztatów są Fundacja Galerii Bielskiej oraz Galeria Bielska BWA.
Szczegóły o targowisku i warsztatach na stronie internetowej galerii:
http://www.galeriabielska.pl/?d=details&sek=Wydarzenia&kat=Warsztaty&idArt=1979
http://www.galeriabielska.pl/?d=details&sek=Wydarzenia&kat=Warsztaty&idArt=1980
Filmowe zaproszenie:
Na Targowisko zapraszają uczestniczące w nim artystki, wśród nich Ewa Fodczuk, prezeska Fundacji Galerii Bielskiej, współorganizatora wydarzenia.
https://www.youtube.com/watch?v=b9oTELgSdec
Zakończenie projektu pod nazwą „Budowa parku tematycznego – Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, Etap I” stało się okazją do podsumowania doświadczeń zdobytych w ciągu ostatniego roku oraz dyskusji na temat możliwości zagospodarowania powierzchniowych wyrobisk po kopalnianych.
13 czerwca br. ponad stu gości – przedstawicieli administracji, nauki i przemysły – spotkało się na konferencji pt. "GEOsfera – potencjał przyrodniczy i turystyczny obszarów poeksploatacyjnych". Tematem przewodnim było ukazanie możliwości kamieniołomów, ich potencjału krajobrazowego, edukacyjnego i wypoczynkowego.
Konferencję otwarto wizytą na terenie Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, gdzie zaprezentowano postęp prac inwestycyjnych, związanych z zagospodarowaniem wyrobiska po eksploatacji wapieni, obejmujących wykonanie szlaków pieszych, oczka wodnego wraz z kolekcją roślin wodnych, wrzosowiska, ogrodu sensorycznego i pseudomakii, rekonstrukcji kręgowców triasowych w formie rzeźb z brązu, miejsc wypoczynku, grilowiska i placu zabaw oraz miejsc dedykowanych zajęciom edukacyjnym: multimedialnej sali wykładowej i ścieżki dydaktycznej, poligonu wykopalisk paleontologicznychi oraz odsłonięć megariplemarków.
Prezentując osiągnięcia, podzielono się również problemami, z jakimi przyszło się zmierzyć twórcom i wykonawcom projektu. Swoje prezentacje przedstawili współtwórcy projektu i eksperci zajmujący się terenami o podobnej specyfice: mgr Pawłeł Wożniak z Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego PIB w Sosnowcu, dr hab. Jerzy Nita Katedra Geologii Podstawowej UŚ, mgr Dawid Surmik Katedra Paleontologii i Stratygrafii Wydział Nauk o Ziemi UŚ, dr Leszek Trząski z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, dr hab. inż. Elżbieta Pietrzyk-Sokulska z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, dr hab. Jerzy Nita Katedra Geologii Podstawowej Wydział Nauk o Ziemi UŚ, dr hab. prof. Andrzej Czylok Zakład Biogeografii i Dydaktyki Geografii UŚ oraz Leo Walotek-Scheidegger dziennikarz i popularyzator quizu geologicznego EarthCach.
Konferencja zakończyła się omówieniem planów rozbudowy Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera.
Następne dni były okazją do rodzinnego pikniku, imprez sportowych oraz prezentacji programu edukacyjnego lokalnym grupom młodzieży oraz gości z Hiszpanii, Niemiec, Węgier, Słowacji i Czech. W ciągu ostatniego roku miejsce to odwiedziło już kilka tysięcy osób.
Sadowa Góra nie będzie typowym parkiem ani tym bardziej "dinoparkiem". Nieczynny kamieniołom ma szanse stać się jednym z nielicznych w Polsce punktów edukujących - w równym stopniu - w zakresie przyrody żywej i nieożywionej, a przy tym miejscem gdzie przyrodę chroni się dla ludzi, a nie przed ludźmi, oferując obok możliwości rekreacji, edukację wychodzącą poza ramy teorii.
Źródło: UM Jaworzno
W Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej do 16 listopada 2014 roku można oglądać wystawę „Nie-widoki. O pejzażu współcześnie”. Wystawa została otwarta 3 października br. W tym dniu odbyło się także oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów uczestniczących w wystawie – oprowadzała kuratorka Jolanta Ciesielska.
Autorem zdjęć jest Krzysztof Morcinek.
Więcej informacj o wystawie na stronie: http://www.galeriabielska.pl/?d=details&sek=&idArt=1858
Link do filmu Ryszarda Wesołowskiego z otwarcia wystawy:
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
„Nie-widoki. O pejzażu współcześnie”
Wystawa „Nie-widoki. O pejzażu współcześnie” – jest autorskim pomysłem kuratorki Jolanty Ciesielskiej, która zrealizowała swój projekt mający uzupełnić widzenie malarstwa pejzażowego. Wystawa jest wynikiem długoletnich badań kuratorki nad zagadnieniem pejzażu, pokazuje, że wciąż jest to bardzo istotny temat, dający pretekst do ciekawych wypowiedzi artystycznych.
Czy malowanie pejzaży – w dobie współczesnej kultury wizualnej z coraz doskonalszą techniką zapisu, powielania i rozpowszechniania obrazów, w dobie telefonii komórkowej i Internetu – ma jeszcze jakiś sens? Na takie pytanie próbowała znaleźć odpowiedź pomysłodawczyni wystawy.
„Biorący udział w wystawie „Nie-widoki” artyści starali się w sposób indywidualny odpowiedzieć na to pytanie, nie tylko użyczając swoich obrazów, ale poprzez osobiste wypowiedzi odnieść się do tego zagadnienia, jakim jest współczesne malarstwo krajobrazowe. Jedni znajdują w nim obszar rozładowania emocji, drudzy – idealne miejsce do kontemplacji piękna tego świata, jego złożoności, zmienności, majestatu i potęgi Natury. Niektórzy utrwalają widok danego miejsca wartego uwagi nie tylko ze względu na doznania wzrokowe, ale na pamięć przeżyć intymnych, wybierając miejsca szczególnie ważne dla własnej biografii. Jeszcze inni kreują w zaciszu swoich pracowni, w oddaleniu od pierwowzorów, pejzaż umowny, metaforyczny, poetycki czy religijnie uduchowiony, sakralizując tym samym swoje w świecie przebywanie” – pisze Jolanta Ciesielska w tekście „Widok z okna” będącym wstępem do katalogu wystawy (katalog w przygotowaniu).
Wśród 80 prezentowanych na wystawie obrazów autorstwa 17 polskich artystów współczesnych wszystkich pokoleń, jedynie nieliczne ukazują widoki konkretnych miejsc, pozostałe reprezentują różne estetyki i postawy interpretacyjne wobec wyselekcjonowanych przez artystów składowych pejzażu: idealizm i realizm, postindustrialna utopia, surrealistyczne kompozycje, symboliczne i metafizyczne odniesienia, geometryczne rytmy, abstrahowanie od natury lub szukanie w jej kształtach wzorców idealnego piękna.
Ekspozycja zajmuje całą przestrzeń Galerii. Obrazom towarzyszą opisy z wypowiedziami artystów na temat własnej twórczości i wystawianych prac czy też refleksje o pejzażu. Narracja wystawy jest czytelna, harmonijnie przechodzi z jednego wątku w drugi. Towarzyszy jej różnorodność stylistyk i zastosowanych środków malarskich: od tradycyjnych obrazów na płótnie, poprzez kolaże i obiekty, aż po wielkoformatowe malarstwo na jedwabiu.
Wystawa „Nie-widoki. O pejzażu współcześnie” – jest ósmą edycją wystawy kuratorskiej, prezentującej polskie malarstwo współczesne w cyklu „Bielska Jesień”. Odbywa się co dwa lata na przemian z otwartym konkursem dla malarzy – Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. Do realizacji wystawy Galeria Bielska BWA zaprosiła Jolantę Ciesielską, kuratorkę wywodzącą się z łódzkiego środowiska, absolwentkę historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie, mieszkającą w Łodzi i Radzimowicach w Sudetach.
W wystawie biorą udział: Rafał Borcz, Józef Czerniawski, Aleksandra Gieraga, Krzysztof Gruse, Dora Hara, Mirosław Koprowski, Piotr C. Kowalski, Aleksander Kozera, Elżbieta Kozera, Roman Lipski, Mariusz Mielęcki, Robert Motelski, Bartłomiej Otocki, Anna Reinert, Aleksander Ryszka, Artur Trojanowski i Mariusz M-city Waras.
Wystawa trwa od 3 października do 16 listopada 2014 roku w Galerii Bielskiej BWA przy ul. 3 Maja 11.