Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ogólny stan zdrowia wiąże się w dużym stopniu z płodnością, bo do tego by urodzić zdrowe dziecko, potrzebny jest przede wszystkim zdrowy organizm. Warto pamiętać by opieka  prenatalna zaczęła się długo przed poczęciem. W celu sprawdzenia, czy wszystkie układy naszego organizmu funkcjonują prawidłowo, należy umówić się na wizytę z internistą, ginekologiem czy stomatologiem. Podczas badania internista czy ginekolog sprawdzi czy nie ma problemów natury medycznej, której trzeba zaradzić przed ciążą lub które muszą być kontrolowane w czasie jej trwania[1].

Bardzo ważnym elementem przygotowań do ciąży jest także zrównoważona, zdrowa dieta zawierająca odpowiedni dzienny zasób witamin i minerałów. Dieta powinna zawierać przede wszystkim pokarmy bogate w białko, takie jak: chude mięso, ryby, drób, jajka i fasolę. Pokarmy bogate w wapń: mleko, ser i jogurt. Warto jeść również dużo owoców i warzyw gdyż zawierają witaminy, minerały oraz błonnik. Nie można zapominać o płatach zbożowych, chlebie razowym, makaronach pełnoziarnistych i zmienikach dla zapewnienia węglowodanów i dodatkowych porcji błonnika. Należy ograniczyć lub wyeliminować pokarmy bogate w tłuszcz i cukier. Nie można zapominać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów, woda w ilości kilku szklanek dziennie jest lepsza niż kawa, herbata czy napoje, które zawierają dużo cukru. Posiłki należy spożywać o stałych porach. Jeśli stosujemy zbilansowaną dietę przed zajęciem w ciążę, to stworzymy jej bardzo dobre warunki[2].

Przypis

1. H. Murkoff, S. Mazel. W oczekiwaniu na ciąże. Wspaniały poradnik dla wszystkich, którzy pragną zostać rodzicami! Poznań 2010 s. 3-4.

2. I. Greer. Ciąża. Poradnik. Obszerny poradnik w zakresie problemów płodności, ciąży i porodu s. 36.

Fot. http://www.sxc.hu

Tekst: Ewelina Bal, absolwentka teologii oraz Studiów Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL, doktorantka KUL.