Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Bosa stopa dla nóg to odpoczynek dla całego ciała. Chodzenie po rosie zwłaszcza wtedy, kiedy jeszcze wszyscy śpią daje pozytywną energię na cały dzień. Kontakt gołej stopy z ziemią to masaż oraz wchłanianie się do organizmu lotnych substancji roślinnych, a to daje wspaniałe rezultaty w naszym zdrowiu. niestety jest jeden problem, który zgotowała nam cywilizacja, a mianowicie to, że nasza ziemia, nasze rośliny nie są już tak zdrowe. Stosowanie chemicznych nawozów sprawiło, że chodzenie po ziemi boso może być nawet niebezpieczne. Człowiek jednak potrafi się przystosowywać do warunków - to jest nasza cała natura. Organizmy mają samozachowawcze odruchy, aby bronić się przed nie naturalnymi substancjami. Generalnie chodzenie po rosie na pewno ma więcej plusów, niż minusów, ale trzeba uważać.

Korzyści to zapewne hartowanie się. Sebastian Kneipp w książce „Moje leczenie wodą” do środków hartujących nasz organizm zaliczał m.in. chodzenie boso po trawie, po kamieniach i brodzenie w zimnej wodzie. Zaspokaja to również potrzebę masażu stopy, w której są wszystkie receptory odpowiadające za cały nasz organizm. W stopach znajduje się 72 tys. zakończeń nerwowych.

Tak w ogóle to naturalną rzeczą jest nagość w naturze. Naga stopa to przede wszystkim naturalna forma poruszania się. Stwarza bezpośredni kontakt z matką ziemią i relaksuje nasze samopoczucie. Zmęczone nogi, często cału dzień w butach potrzebują odpoczynku. Zachęcam do tych praktyk codziennie.

RRz
fot. PRz