Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Istnieją pewne pokarmy, które kobieta starająca się o dziecko, czy też będąca w ciąży powinna unikać. Np. niepasteryzowane mleko i mleczne produkty, jak sery miękkie i pleśniowe, pasztety, surowe i niegotowane mięso, nieumyte owoce, warzywa, surowe bądź tylko częściowo ugotowane jajka, surowe owoce morza (np. skorupiaki) wątroba oraz dodatki dietetyczne bogate w witaminę A. Wyżej wymienione pokarmy mogą stać się przyczyną infekcji, zawierać bakterie powodujące zatrucie pokarmowe czy też mogą zawierać substancje toksyczne. Nie każdy wie, że spożywanie niepasteryzowanego mleka, miękkich serów lub pasztetów może przyczynić się do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Istnieją również pewne gatunki ryb które przyszła mamy czy też już mam powinna unikać  Komisja amerykańskiego Federalnego Urzędu Żywności i Leków zaleca aby kobiety w ciąży ograniczyły spożywanie takich ryb jak tuńczyk a całkowicie uniknęły spożywania mięsa miecznika, rekina, złotego okonia morskiego i makreli królewskiej. Najprawdopodobniej gatunki te zawierają dużo rtęci, mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka a w szczególności dla rozwijanego się płodu. Rtęć dostaje się do środowiska morskiego drogą zanieczyszczeń i każda ryba posiada jej niewielkie ilości. Ryby które żyją długo i są drapieżnikami gromadzą w swoich tkankach największe ilości rtęci dlatego mogą stać się szkodliwe dla ludzi, którzy często je spożywają.

Wykorzystano:

Murkoff, S. Mazel. W oczekiwaniu na ciąże. Wspaniały poradnik dla wszystkich, którzy pragną zostać rodzicami! Poznań 2010 s. 37.

Fot. http://www.sxc.hu

Tekst: Ewelina Bal, absolwentka teologii oraz Studiów Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL, doktorantka KUL.