Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Ospa wietrzna jest uważana za jedną z najbardziej "popularnych" chorób okresu dziecięcego. Nic dziwnego – większość dzieci ją przechodzi i mało jest znanych sposobów, aby przed ospą wietrzną się uchronić. Jedyną dzisiaj znaną metodą są szczepienia. Jednak o tym za chwilę.

Ospa wietrzna uważana jest za jedną z najbardziej zaraźliwych chorób (a może bardziej poprawne byłoby napisane, że wirus ospy wietrznej jest jednym z bardziej zaraźliwych). Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Co ciekawe – nie trzeba nawet przebywać w bezpośrednim otoczeniu chorego, aby ospą wietrzną się zarazić. Wystarczy jedynie kontakt z przedmiotem, którego dotykał chory. Na szczęście sam wirus jest dość nietrwały i w miarę szybko umiera poza ustrojem człowieka.

Trudno jednak ustrzec się przed osobami, które zarażają ospą wietrzną. Przeważnie te osoby nie są nawet świadome, że są już nosicielami tego wirusa i że zarażają innych. Dzieje się tak dlatego, że takie osoby zarażają jeszcze przed pojawieniem się pierwszych symptomów wskazujących na chorobę.

Ospa wietrzna jest pewnie też tak powszechna z powodu przekonania niektórych osób, że dla dziecka jest o wiele lepiej, jeśli przejdzie ono „wiatrówkę” w okresie dziecięcym i zyska odporność na tego wirusa. Jest to jeden z powodów, dla których szczepienie przeciw ospie wietrznej nie jest nadal popularnym sposobem chronienia dzieci przed tą chorobą

Inną sprawą (pewnie nie bez znaczenia) jest cena takiego szczepienia. Niektórzy po prostu nie mogą sobie pozwolić na wydanie nie małej kwoty na szczepienie, które według nich i tak nie chroni dziecka całkowicie. Uważają też oni, że zagrożenie ze strony choroby wcale nie jest tak duże.

Artykul pochodzi z serwisu www.artykuly.marleny.pl Autor: wisienka