Jak będą wyglądały polskie miasta przyszłości? - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 1 Sierpień 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Nadia, Justyna, Piotr
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Miasto przyszłości

Miasta ogrody? A może skupiska wielkich wieżowców? To, w jakich miastach będziemy mieszkać, zależy od nas samych. Czy potrafimy jednak umiejętnie zaplanować zagospodarowanie naszej przestrzeni miejskiej?

„Międzynarodowe trendy zmierzają ku temu, aby zamiast rozsiewania zabudowy zagęszczać centra miejskie i budować miasta coraz bardziej zwarte, a jednocześnie zostawiać poza nimi nietknięte tereny zielone czy też tworzyć tam rezerwaty lub parki” – mówi serwisowi infoWire.pl dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki. Ta tendencja znajdzie odzwierciedlenie również w Polsce.

Urbaniści dążą także do tego, żebyśmy coraz mniej poruszali się w miastach samochodami i zamiast tego przesiadali się do środków komunikacji miejskiej: metra, tramwajów oraz autobusów. Częściej mamy też przemieszczać się na rowerach i pieszo.

Niestety, planowanie przestrzeni miejskiej w Polsce pozostawia wiele do życzenia. „Z jednej strony chcielibyśmy mieć plany zagospodarowania przestrzennego na całym terytorium kraju, z drugiej strony gminy z powodów finansowych często nie są w stanie ich uchwalać” – zauważa ekspert. W tej chwili planami pokryte jest mniej niż 30% Polski.

Dużym problemem jest również fakt, że projekty są przygotowywane bez uwzględnienia tego, na co jest w danym miejscu popyt, i bez porozumienia z podmiotami gotowymi wesprzeć planowane inwestycje pieniężnie. „Współpraca pomiędzy inwestorami prywatnymi a publicznymi musi być coraz bardziej otwarta” – stwierdza rozmówca.źródło: http://infowire.pl/


reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone