Przed nami Dni Babci i Dziadka - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 23 Styczeń 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Maria, Ildefons, Rajmund
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 Jak co roku, 21 i 22 stycznia, świętujemy dni bliskich naszemu sercu seniorów. Dzień Babci i Dzień Dziadka to doskonałe okazje, żeby wyrazić w sposób szczególny naszą miłość, wdzięczność oraz pokazać, jak ważni są dla nas nasi dziadkowie. Czas ten może także skłonić nas do refleksji nad sytuacją seniorów oraz ich rzeczywistymi potrzebami.

Ważna rola dziadków
Według sondażu CBOS ze stycznia 2012 roku  dziadkowie odgrywają ważną rolę w życiu Polaków. Większość z nas w dzieciństwie miała z nimi częste i bliskie kontakty. Mamy także poczucie, że zawdzięczamy coś swojej babci lub dziadkowi. Najczęściej czujemy wdzięczność za ich opiekę i wychowanie oraz mamy poczucie, że jesteśmy kochani. Ponadto, jak wynika z badania, mamy świadomość, że dziadkowie zadbali o to, byśmy znali dzieje własnej rodziny, a także wpajali nam zasady moralne.

Wsparcie
Niestety, jesień życia nie jest łaskawa dla wszystkich babć i dziadków. Ze względu na stan zdrowia, wielu seniorów wymaga wsparcia w codziennych czynnościach, a nawet stałej opieki. Pomimo pozytywnych wniosków, jakie płyną z sondażu CBOS-u, wyniki badań instytutu Millward Brown, wykonanych na zlecenie firmy Promedica24, są bardziej niepokojące. Jak się okazuje, prawie połowa Polaków (49%) nie pomaga osobom starszym. Natomiast ci z nas, którzy deklarują wsparcie seniorów, skoncentrowani są najczęściej na pomaganiu im w codziennych czynnościach domowych (80%). Aż 39% z nas wspiera seniorów przez mniej niż 5 godzin tygodniowo. Natomiast 27% Polaków poświęca na to od 5 do 10 godzin w tygodniu.

Dobre chęci i deklaracje nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. W badaniu prawie jednogłośnie stwierdziliśmy, że to rodzina powinna zajmować się osobami starszymi (88%), jednak tylko połowa Polaków faktycznie opiekuje się nimi. Równocześnie 40% z badanych uważa, że to wyspecjalizowane firmy powinny otoczyć właściwą opieką seniorów.

Mimo starań, jakich dokładamy, nie zawsze udaje nam się pogodzić życie rodzinne z zawodowym. Staramy się wspierać osoby starsze, jak tylko możemy, jednak nadmiar obowiązków powoduje, że cierpimy na chroniczny brak czasu. Wówczas pomocne w odciążeniu nas mogą okazać się usługi opiekuńcze. Opieka świadczona przez wykwalifikowane opiekunki i opiekunów dopasowywana jest do indywidualnych potrzeb podopiecznego. Dzięki temu można zapewnić naszym bliskim nie tylko odpowiednią pomoc, ale także towarzystwo - mówi Dorota Machnik, Dyrektor Operacyjny z firmy Promedica24.

Opieka jest bardzo ważna, ale seniorzy docenią także mniejsze gesty, zwłaszcza podczas swoich świąt. Warto w tym czasie sprawić, by odczuli, że doceniamy ich trud oraz pracę, którą włożyli w nasze wychowanie. Dlatego, aby im podziękować zachęćmy nasze dzieci do przygotowania laurek, czy wyrecytowania specjalnie na tę okazję wyuczonych wierszyków. Uczcić tę okazję można także składając życzenia, dając kwiaty czy upominek, ale najważniejszy i tak będzie zawsze spędzony razem czas.

reklama

Menu

Regiony

Portal

 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone