Wrzało, jak na dawnym jarmarku - Pomia.pl - Portal Pozytywnych Treści
reklama
Witaj, życzymy dobrego dnia, dziś 23 Styczeń 2021    |    Pamiętaj o życzeniach imieninowych dla: Maria, Ildefons, Rajmund
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


16 stycznia 2014 r. w Jarosławiu, z inicjatywy Fundacji Rozwoju "Dobre Życie" odbyła się debata "Razem dla miasta". Zaproszeni na nią byli wszyscy ci, którym leży na sercu dobro i rozwój miasta Jarosławia.

Nasz rynek to nie parking, przywróćmy miastu San i więcej razem imprezujmy – tak jednym zdaniem można próbować streścić postulaty osób, które przyjęły zaproszenie na czwartkową debatę “Razem dla miasta” w Jarosławiu

Z ponad stuosobowej grupy, największą aktywnością podczas – będącej osią debaty – pracy w grupach, wykazali się ludzie młodzi i seniorzy. Dopisali również samorządowcy, przedstawiciele kultury i oświaty oraz organizacji pozarządowych.

Do jakich wniosków wspólnie doszliśmy? Jarosław mógłby wykorzystać potencjał, wynikający z przygranicznego położenia, jak również z lokalizacji nad Sanem. Produkty regionalne i historia renesansowych jarmarków to perły, czekające na odkrycie przez turystów.  Wielokulturowość miasta – rozumiana jako rodzinne historie, widoczna w zabytkach i sąsiadujących ze sobą obiektach sakralnych trzech religii – obok podejmowanych już inicjatyw (jak na przykład wydana ostatnio trzecia edycja Kalendarza Wielokulturowego), mogłaby wpleść się na stałe w konkretne "produkty" turystyczne czy imprezy kulturalne.

Jednym z częściej przewijających się postulatów był ten o wycofaniu ruchu z płyty rynku, a dalej – o maksymalnym ożywieniu tej przestrzeni – kulturalnie, towarzysko, rekreacyjnie. Nie były to gołosłowne deklaracje czy pobożne życzenia. Pojawiło się kilka naprawdę konkretnych pomysłów inicjatyw społeczno-kulturalno-edukacyjnych do zrealizowania czy to między-pokoleniowo, czy przez różne grupy interesu.

Najcenniejsze były jednak te wnioski, które nie dotyczyły konkretnych przedsięwzięć. Okazało się, że nawet w małym mieście można działać ponad podziałami. Wystarczy częściej rozmawiać, otworzyć się na pozytywny dialog, bez oskarżania czy wysuwania żądań. To jeszcze jeden ukłon w stronę współpracy młodych z seniorami. Będzie super! Dzięki inicjatywom takim jak debata, dzięki młodym ludziom pełnym energii, którzy przejmą władzę i ...będzie dobrze! – tak obawom jednych, przeciwstawiali się drudzy, mówiąc o mieście, jakim Jarosław będzie za kilka lat. 

Debata była szansą na rozmowę w szerokim gronie. Jednym z naszych priorytetów było stworzenie atmosfery życzliwości, otwartości i współpracy, aby wspólnie spędzony czas był wartościowy. By przynosił nowe kontakty, pomysły na ambitne i realistyczne inicjatywy na rzecz miasta i jego mieszkańców – przekonywała Aleksandra Chodasz, prezeska Fundacji Rozwoju “Dobre Życie”, inicjatorka wydarzenia.

Tak podsumował wydarzenie Bogdan Wołoszyn, zastępca burmistrza ds. społecznych: "Chciałem podziękować za sposób przeprowadzenia tej debaty. To fantastyczny pomysł, który przyniósł wiele ciekawych inicjatyw (…) Pojawiły się oczywiście słowa krytyki i te z pokorą przyjmuję. Jest to zawsze wynik prawdziwej debaty i super, że tak się dzieje. (…) Aby ten rynek żył, to jest najważniejszy postulat naszego dzisiejszego spotkania i postaramy się, aby w najbliższym czasie tak się działo.”

Pozytywnego wizerunku miejsca nie da się kształtować bez tożsamości. Mieszkańcy Jarosławia czują do swojego miasta sympatię i wiedzą, kim są. To idealna pozycja wyjściowa do działań komunikacyjnych na rzecz tego miejsca, także na zewnątrz.

Debata została organizowana przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie” w ramach projektu „Działanie tworzy przyszłość – projekt angażowania młodych na rzecz społeczności lokalnych”. Projekt współfinansowany przez Szwajcarię, w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej.

Partnerami debaty było Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Polskie Radio Rzeszów i Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu. Patronatem medialnym wydarzenie objęły Gazeta Jarosławska
i Twojainfo.tv.

źródło: inf. prasowa Fundacji Rozwoju "Dobre Życie"
fot. Michał Szal

reklama
 
 

© 2011-2015 POMIA.pl Portal Pozytywnych Treści - Wszystkie prawa zastrzeżone